DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI SERWISU

WSTĘP

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.muzea.malopolska.pl.

DATA PUBLIKACJI I AKTUALIZACJI

Data publikacji strony internetowej: 2021-03-24
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2021-03-24

STATUS POD WZGLĘDEM ZGODNOŚCI Z USTAWĄ

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

NIEZGODNOŚCI:

  • Niektóre elementy serwisu posiadają zbyt niski kontrast ze względów estetycznych (slajdery). Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zapewnia jednak dodatkową wersję alternatywną całego serwisu. Link prowadzący do tej wersji znajduje się na stronie głównej i podstronach w miejscach widocznych i zachowuje duży kontrast w stosunku do tła.
  • Filmy oraz prezentacje zamieszczone w serwisie nie posiadają napisów, audiodeskrypcji ani treści alternatywnych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zapewnia jednak dostęp do dodatkowych audiodeskrypcji opisujących obiekty zdigitalizowane w ramach projektów. Brakujące rozwiązania będą systematycznie uzupełniane.
  • Część multimediów zamieszczonych w serwisie nie jest dostępna (multimedia: Sketchfab, Zoomify, Focusky) – są to osadzone multimedia z serwisów zewnętrznych, na które Małopolski Instytut Kultury w Krakowie nie ma wpływu. MIK każdorazowo dokonuje wszelkich starań, by ww. multimedia opisać za pomocą tekstów alternatywnych, czyli technik udostępniających użytkownikom programów odczytu ekranu informacje o nietekstowych elementach strony internetowej.
  • Dokumenty w formacie PDF i DOC opublikowane na stronie są zapisane w sposób niedostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dokumenty są systematycznie uzupełniane o wersje w dostępnym formacie PDF i DOC albo o wersje tekstowe.

WYŁĄCZENIA:

  • Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności, w szczególności dotyczy to dokumentów (DOC, PDF) wytworzonych w ramach wcześniejszej wersji portalu.
  • Multimedia opublikowane przed 23 września 2020 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
  • Mapy zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.

DATA SPORZĄDZENIA DEKLARACJI I METODA OCENY DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-24.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Opisane niezgodności zostały zidentyfikowane w wyniku wewnętrznego audytu dostępności strony internetowej we współpracy z Wykonawcą Systemu. Każda podstrona została sprawdzona następującymi narzędziami:

Wprowadzamy zmiany służące rozwiązywaniu kolejnych problemów, które szczegółowo wykazujemy w deklaracji dostępności. Prowadzimy również działania na rzecz publikowania treści dostępnych dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako jedna z niewielu instytucji zapewnia m.in. ponad 200 audiodeskrypcji – tj. alternatywnych opowieści o obiektach.

DODATKOWO STRONA POSIADA NASTĘPUJĄCE UŁATWIENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI:

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Tomasz Włodarski wlodarski@mik.krakow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer telefonu 12 422 18 84. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Zrealizujemy żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, poinformujemy o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.

Wniosek można złożyć poprzez wypełnienie formularza Google - link (otwiera się w osobnym oknie)

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

DANE TELEADRESOWE SIEDZIBY MAŁOPOLSKIEGO INSTYTUTU KULTURY W KRAKOWIE

tel. 12 422 18 84,
SMS: +48 533 310 538,
e-mail: instytut@mik.krakow.pl,
ul. 28 Lipca 1943 17C,
30-233 Kraków

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

Nie dotyczy portalu muzea.malopolska.pl.

APLIKACJE MOBILNE

Nie dotyczy.

INFORMACJA DODATKOWA

1. Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.

2. Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.

3. W całym serwisie (poza elementami zewnętrznymi) włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom niepełnosprawnym ruchowo czy w znacznym stopniu niedowidzącym.

4. Linki - także te prowadzące do serwisów zewnętrznych - zawsze otwierają się w tym samym oknie. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją przeglądarką.

5. Zadbaliśmy o odpowiedni kontrast tekstu do tła oraz o specjalną wersję kontrastową. Dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.

6. Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.

7. Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.