Najnowsze wydarzenia

« Powrót

WAJDA – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Wajdy. Ekspozycja jest oparta na artefaktach pozostawionych przez reżysera: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach powstałych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych. Poniżej prezentujemy notatnik reżysera do spektaklu „Wesele” (Stary Teatr, 1991) zawierający unikatowe zapiski związane z tworzeniem spektaklu. Twórca notuje w nim wszystkie istotne informacje – od rozmyślań nad interpretacją, przez propozycje aranżacji i ruchu scenicznego, po listę aktorów wraz z numerami telefonów. Dla czytelnika stanowi skarbnicę wiedzy na temat inscenizacji /ekranizacji utworu i sposobu pracy reżysera.

Notatnik Andrzeja Wajdy do spektaklu „Wesele” (Stary Teatr, 1991), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wszystkie prawa zastrzeżone


 

 

 

 

 

Wystawa WAJDA ma umożliwić odbiorcom zapoznanie się z procesem realizacji filmów Wajdy, a także poznanie mechanizmów ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy.
 

Wystawę można oglądać do 8 września 2019 roku.
Szczegóły na stronie MNK.