Najnowsze wydarzenia
Supermoce w służbie dziedzictwa
8 grudnia 2017 w Willi Decjusza odbyła się pierwsza Moc Muzeów – wyjątkowe spotkanie świata muzeów i nowych technologii.
Digitalizacja, skanowanie 3D, aplikacje mobilne, nowoczesne techniki multimedialne, cyfrowe bazy danych, wirtualna rzeczywistość – to tylko niektóre spośród nowych technologii, które dostarczają współczesnym muzeom moc rozwiązań, inspiracji i nowych narzędzi do interpretacji dziedzictwa.
Konferencja rozpoczęła się od części seminaryjnej, podczas której swoje moce zaprezentowało ośmiu wystawców:
Fundacja Siódmy Zmysł – specjalizuje się w udostępnianiu kultury osobom z dysfunkcjami sensorycznymi poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów do filmów i innowacyjnych aplikacji. Fundacja stworzyła m.in. aplikację Open Art, która powstała w ramach projektu „Sztuka współczesna dla wszystkich”. Jest to multimedialny przewodnik na urządzenia mobilne, ułatwiającego dostęp do dzieł sztuki osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Podczas seminarium Fundacja zaprezentowała projekt Audiodeskrypcja adresowany do osób z dysfunkcją wzroku.
![]() |
Automatyczna Platforma Pomiarowa Revoscan, fot. Sebastian Woźniak. |
ProxiCloud – tworzą wirtualne obszary geograficzne w świecie rzeczywistym, przeprowadzają procesy geolokalizacji i analityki ruchu. Rozwiązanie zaprezentowane przez firmę znajdują zastosowanie w różnych instytucjach – od lotnisk aż po ośrodki kultury.
QRtag – zaprezentowali środowiska informatyczne do tworzenia aplikacji mobilnych i usprawniania dowolnych działań w urzędach i muzeach. Z aplikacji Qrtag korzysta m.in. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Qulto – węgierska grupa z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania wiedzą IT. Z baz danych i repozytoriów Qulto od lat korzystają biblioteki, archiwa i muzea na Węgrzech. Teraz rozwiązania Qulto dostępne są także dla polskich instytucji.
![]() |
Stanowisko interaktywne Signum, fot. Sebastian Woźniak. |
Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK –od lat tworzy portal Wirtualne Muzea Małopolski, na którym można podziwiać już blisko 1000 zdigitalizowanych eksponatów w 2D i 3D z 39 małopolskich muzeów. Opowiedzieliśmy o procesie digitalizacji, używanej technologii i o tym jak powstaje trójwymiarowy model muzealnego obiektu.
RevoScan – zaprezentowali Automatyczną Platformę Pomiarową, dzięki której w sposób zautomatyzowany można wykonać setki zdjęć obiektu muzealnego i uzyskać kompleksowy materiał pozwalający wykonać jego fotorealistyczny model 3D.
Room33 – zaprezentowali wykorzystywane przez siebie nowoczesne technologie umożliwiające jak najpełniejsze obcowanie ze sztuką.
Signum – projektują, wdrażają i integrują systemy audiowizualne i multimedialne przeznaczone dla różnych instytucji w tym dla muzeów. Na Mocy Muzeów można było zobaczyć tworzone przez Signum stanowiska interaktywne wykorzystujące dotykowe ekrany. Rozwiązania tego rodzaju znajdują się m.in. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Kopalni Soli w Wieliczce.
Po seminarium nastąpiła część wystawowo–warsztatowa. Fundacja Siódmy Zmysł, Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK, RevoScan i Signum zapewniły gościom moc wrażeń – mogli skorzystać z interaktywnych stanowisk, obejrzeć modele 3D, czy nawet zobaczyć Automatyczną Platformę Pomiarową RevoScan w akcji. Oprócz tego specjaliści reprezentujący firmy QRtag, Proxi Cloud, Qulto i Room33 poprowadzili warsztaty w kilku grupach.
Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem muzealników i osób związanych z instytucjami kultury oraz inicjatywami kulturalnymi. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Willi Decjusza, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, MOCAK-u, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Miejskiego w Wadowicach, Parku Etnograficznego w Wygięzłowie, Muzeum Opactwa w Tyńcu, Muzeum Regionalnego PTTK w Dobczycach, Nowohuckiego Centrum Kultury, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Pienińskiego Parku Narodowego, Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Activus Promptus, Instytutu Europeistyki UJ, Guides4art, Off Design–wnętrza.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wynieśli ze spotkania moc nowej wiedzy i pomysłów na przyszły rok.