Najnowsze wydarzenia

« Powrót

Supermoce w służbie dziedzictwa

8 grudnia 2017 w Willi Decjusza odbyła się pierwsza Moc Muzeów – wyjątkowe spotkanie świata muzeów i nowych technologii.

Digitalizacja, skanowanie 3D, aplikacje mobilne, nowoczesne techniki multimedialne, cyfrowe bazy danych, wirtualna rzeczywistość – to tylko niektóre spośród nowych technologii, które dostarczają współczesnym muzeom moc rozwiązań, inspiracji i nowych narzędzi do interpretacji dziedzictwa.

Konferencja rozpoczęła się od części seminaryjnej, podczas której swoje moce zaprezentowało ośmiu wystawców:

Fundacja Siódmy Zmysł – specjalizuje się w udostępnianiu kultury osobom z dysfunkcjami sensorycznymi poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów do filmów i innowacyjnych aplikacji. Fundacja stworzyła m.in. aplikację Open Art, która powstała w ramach projektu „Sztuka współczesna dla wszystkich”. Jest to multimedialny przewodnik na urządzenia mobilne, ułatwiającego dostęp do dzieł sztuki osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Podczas seminarium Fundacja zaprezentowała projekt Audiodeskrypcja adresowany do osób z dysfunkcją wzroku.

Automatyczna Platforma Pomiarowa Revoscan, fot. Sebastian Woźniak.

ProxiCloud – tworzą wirtualne obszary geograficzne w świecie rzeczywistym, przeprowadzają procesy geolokalizacji i analityki ruchu. Rozwiązanie zaprezentowane przez firmę znajdują zastosowanie w różnych instytucjach – od lotnisk aż po ośrodki kultury.

QRtag – zaprezentowali środowiska informatyczne do tworzenia aplikacji mobilnych i usprawniania dowolnych działań w urzędach i muzeach. Z aplikacji Qrtag korzysta m.in. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Qulto – węgierska grupa z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania wiedzą IT. Z baz danych i repozytoriów  Qulto od lat korzystają biblioteki, archiwa i muzea na Węgrzech. Teraz rozwiązania Qulto dostępne są także dla polskich instytucji.

Stanowisko interaktywne Signum, fot. Sebastian Woźniak.

Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK –od lat tworzy portal Wirtualne Muzea Małopolski, na którym można podziwiać już blisko 1000 zdigitalizowanych eksponatów  w 2D i 3D z 39 małopolskich muzeów. Opowiedzieliśmy o procesie digitalizacji, używanej technologii i o tym jak powstaje trójwymiarowy model muzealnego obiektu.

RevoScan – zaprezentowali Automatyczną Platformę Pomiarową, dzięki której w sposób zautomatyzowany można wykonać setki zdjęć obiektu muzealnego i uzyskać kompleksowy materiał pozwalający wykonać jego fotorealistyczny model 3D.

Room33 – zaprezentowali wykorzystywane przez siebie nowoczesne technologie  umożliwiające jak najpełniejsze obcowanie ze sztuką.

Signum – projektują, wdrażają i integrują systemy audiowizualne i multimedialne przeznaczone dla różnych instytucji w tym dla muzeów. Na Mocy Muzeów można było zobaczyć tworzone przez Signum stanowiska interaktywne wykorzystujące dotykowe ekrany. Rozwiązania tego rodzaju znajdują się m.in. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Kopalni Soli w Wieliczce.

Po seminarium nastąpiła część wystawowo–warsztatowa. Fundacja Siódmy Zmysł, Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK, RevoScan i Signum zapewniły gościom moc wrażeń – mogli skorzystać z interaktywnych stanowisk, obejrzeć modele 3D, czy nawet zobaczyć  Automatyczną Platformę Pomiarową RevoScan w akcji. Oprócz tego specjaliści reprezentujący firmy QRtag, Proxi Cloud, Qulto i Room33 poprowadzili warsztaty w kilku grupach.

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem muzealników i osób związanych z instytucjami kultury oraz inicjatywami kulturalnymi. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Willi Decjusza, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, MOCAK-u, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Miejskiego w Wadowicach, Parku Etnograficznego w Wygięzłowie, Muzeum Opactwa w Tyńcu, Muzeum Regionalnego PTTK w Dobczycach, Nowohuckiego Centrum Kultury, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Pienińskiego Parku Narodowego, Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Activus Promptus, Instytutu Europeistyki UJ, Guides4art, Off Design–wnętrza.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wynieśli ze spotkania moc nowej wiedzy i pomysłów na przyszły rok.