Najnowsze wydarzenia

« Powrót

Suiseki

Jakie piękno i jaką filozofię skrywają kamienie?  Możemy się o tym przekonać na nowej wystawie zatytułowanej „Piękno ukryte w kamieniu. Suiseki Japonia Europa” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Suiseki jest sztuką artystycznego eksponowania kamieni. Kamienie te poprzez swoją naturalną formę odzwierciedlają krajobraz lub inny kształt, w którym można dopatrzeć się detali takich jak strzecha górska czy łódź, choć najbardziej popularne są kamienie wyobrażające góry (toyama-ishi, z jap. „odległa góra”). Suiseki wyraża japońską estetykę wabi, która pochodzi z filozofii zen, mianowicie kieruje się maksymalną prostotą, surowością i klarownością form. Kamienie formowane są przez naturę, przy minimalnej ingerencji człowieka, w myśl yoseki - „wychować coś żywego”, czyli „wypielęgnować, jak istotę żywą kamień, który nabiera patyny”. Przygotowanie kamienia w ten sposób może trwać nawet kilka lat i wymaga regularnego zajmowania się nim. Gotowe kamienie prezentowane są na rzeźbionych podstawach lub specjalnych tacach, nieraz wypełnionych wodą.

Jak czytamy w opisie wystawy: „kontemplowanie stonowanej kolorystyki, sugestywnych, a zarazem harmonijnych i subtelnych form kamieni pozwala dostrzec ich zewnętrzne i wewnętrzne piękno – piękno, które przecież »jest w oku patrzącego«. Pomaga lepiej zrozumieć ducha i istotę tradycji i kultury Japonii”.

Czas trwania wystawy: 09.07.2016 – 04.09. 2016

Kurator i aranżacja wystawy: Bogdan Pociask

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących na stronie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Zobacz również kamień „Suiseki” typu „Kamogawaishi” na mahoniowej podstawie z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.