Najnowsze wydarzenia

« Powrót

Konserwacja unikalnych tkanin egipskich w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie w 2018 roku przeprowadziło kolejny etap konserwacji tkanin, pozostających w jego zbiorach, w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2018  finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poprzednich latach konserwacji poddano 23 tkaniny. Rozpoczęty w roku 2010 program konserwacji umożliwia powstrzymanie degradacji cennego zbioru tkanin z naszych zbiorów. Renowacją tkanin, od pierwszego etapu, zajmuje się konserwator, Agnieszka Pacak.

W roku 2018 konserwacji poddano dwie tkaniny: fragment całunu (bandaża) egipskiego, datowanego na IV/III w., wykonanego z lnu oraz paradną szatę męską, abaję, datowaną na przełom XIX i XX w., wykonaną z jedwabiu i zdobioną złotą nicią.

 

W ramach realizacji projektu Wirtualna Małopolska pośród 100 eksponatów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, które poddaliśmy digitalizacji, znalazły się również wspomniane tkaniny. Efekty naszej współpracy będzie można zobaczyć na portalu WMM w 2020 roku, kiedy to Muzeum planuje również zorganizowanie wystawy i wykładów poświęconych realizacji projektu konserwacji.

Unikalny zbiór tkanin w kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie jest darem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wywodzącej się z Armii Andersa, walczącej podczas II wojny światowej na Bliskim Wschodzie i stanowi jedyny na świecie przykład gromadzenia zbiorów przez walczących żołnierzy. Pomysłodawcą Muzeum Polowego nr 2 był Jarosław Sagan, przedwojenny kustosz w Muzeum w Truskawcu. W zbiorach żołnierzy znalazły się zabytki archeologiczne, tkaniny i ubiory arabskie, jak również rozmaite islamskie przedmioty użytku codziennego i kultowego. W 1948 roku kolekcja trafiła do Polski i została podzielona na dwie części. Większość zbiorów (archeologiczne i islamskie) przypadła Muzeum Akademii Umiejętności obecnemu Muzeum Archeologicznemu w Krakowie.