Najnowsze wydarzenia

« Powrót

Akcja Eksploracja 2017

Akcja Eksploracja to jesienny cykl wydarzeń, podczas których będzie można odkrywać miejsca i historie związane z dziedzictwem kulturowym Krakowa i okolic. W tym roku we wrześniu bedą kontynuowane kuchenne eksploracje, które zostały rozpoczęte podczas XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ponownie będzie można zajrzeć „od kuchni” w miejsca mało znane i na co dzień niedostępne dla zwiedzających oraz odkryć niezwykłe historie z kuchnią w tle.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

3 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Kulinarne historie –  fotospacer po najstarszych restauracjach Krakowa

Na trasie znajdą się ulice Szpitalna, Floriańska, św. Jana, Sławkowska, św. Tomasza, Pijarska oraz Rynek Główny. W czasie spaceru usłyszymy opowieści doprawione smakowitymi wspomnieniami o tym, co ongiś jadano i w jakim towarzystwie.
Więcej informacji.

Gdzie: przy wejściu do Barbakanu (start)
Kiedy: 11.00
Czas trwania: ok. 2 godz.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (miejsca można rezerwowac od 28.08. o godz. 10.00)

Przy okazji spaceru organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Stowarzyszenia Wikimedia Polska #wikiwakacje.

10 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Kuchnia artystyczna – oprowadzanie po domu Marii Stangret i Tadeusza Kantora w Hucisku

Letnia willa Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku to niezwykły budynek przypominający olbrzymią góralską chatę, jednak w szczegółach burzący architektoniczne schematy. Willa to istny labirynt zakamarków i zaskakujących rozwiązań konstrukcyjnych, których funkcję i znaczenie spróbujemy odkryć.
Więcej informacji.

Gdzie: Hucisko 39, gmina Gdów
Kiedy: 11.00, 11.45, 12.30, 13.15, 14.00, 14.45, 15.30, 16.15
Czas trwania: 30 min

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (miejsca można rezerwować od 4.09 od godz. 10.00)

17 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Nowohuckie wnętrza. Marian Sigmund i jego zespół – spacer po Nowej Hucie

Spacer rozpoczniemy od kultowego kina Świt, by tu zaznajomić się z twórczością Mariana Sigmunda – wybitnego projektanta wnętrz, malarza i grafika, przed wojną współpracującego ze Spółdzielnią Artystów Ład. Następnie trafimy na plac Centralny, gdzie poznamy historie wyposażenia nieistniejących już przestrzeni usługowo-handlowych: księgarni Skarbnica, restauracji Arkadia i sklepu z ceramiką. Odwiedzimy dawny lokal klubu MPiK, a także zatrzymamy się przy sklepie Cepelia z dekoracją ceramiczną pochodzącą z pracowni w Łysej Górze. Sprawdzimy też, gdzie dokładnie znajdował się sklep z tkaninami Merino.
Więcej informacji.

Gdzie: dawne kino Świt, Osiedle Teatralne 10, Kraków (start)
Kiedy: 11.00
Czas trwania: ok. 2,5 godz.

W czasie tego weekendu polecamy również wydarzenia organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w ramach projektu „Zajrzyj do Huty”.

24 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Kuchnia społeczna siostry Samueli – oprowadzanie po założeniu klasztornym sióstr Felicjanek

Podczas zwiedzania założenia klasztornego ss. Felicjanek przy ul. Smoleńsk poznamy historię wyjątkowej kuchni, która od blisko 150 lat karmi najuboższych mieszkańców Krakowa. Obejrzymy także zabytkowe wnętrze kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i zajrzymy do ogrodu owocowo-warzywnego, który siostry Felicjanki z wielkim zaangażowaniem uprawiają od momentu powstania klasztoru.
Więcej informacji.

Gdzie: kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, ul. Smoleńsk 6, Kraków
Kiedy: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Czas trwania: 1 godz.

WSZYSTKIE INFORMACJE I REZERWACJE.

 

Organizator: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Współorganizatorzy: Fundacja im. Tadeusza KantoraZgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo
Partner: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa