Relacja z IMSE 2015

W zeszłym tygodniu, 16 i 17 września odbyła się druga edycja Integrated Multimedia Systems Event. Wydarzenie to stało się okazją do spotkania zarówno przedstawicieli biznesu, jak i świata kultury, wykorzystującego w swoich działaniach wystawienniczych, edukacyjnych czy animacyjnych zdobycze najnowszych technologii.

Podczas gdy w części wystawowej Kraków EXPO prezentowali się producenci najnowszego sprzętu multimedialnego, w salach konferencyjnych odbywały się spotkania różnych specjalistów zainteresowanych zarówno technologią, jak i sposobem wykorzystania multimediów w praktyce.

Wirtualne Muzea Małopolski miały okazję zaprezentować się w tzw. Strefie Edukacyjnej przeznaczonej głównie dla pracowników instytucji kultury. W niezwykle ciekawych dyskusjach panelowych podejmowano temat praktycznego zastosowania multimediów w działalności instytucji zwłaszcza zajmujących się wystawiennictwem.

Wśród prezentacji bardzo konkretnych już rozwiązań wykorzystujących najnowsze technologie znalazło się też miejsce na dyskusję o celowości ich stosowania. Liczne studia przypadków pokazywały projekty, w których zastosowanie multimediów nie służy tylko zrobieniu wrażenia, ale poszerza możliwości poznawcze odbiorców, wzbogaca doznania wynikające z kontaktu z dziedzictwem kulturowym, uzupełnia tradycyjne formy edukacji.

Cieszy fakt, ze organizatorzy IMSE nie skupili się tylko na technologicznym aspekcie wykorzystywania multimediów, ale stworzyli też przestrzeń do podjęcia refleksji nad ich stosowaniem.

Projekt „Wirtualne Muzea Małopolski” zaprezentował Paweł Szelest, opowiadając szczegółowo o doświadczeniach naszego zespołu uzyskanych w trakcie digitalizacji tak róznorodnych zasobów, a następnie ich prezentacji w internecie i wciaż pojawiających się pytaniach z nią związanych.

Wkrótce na stronie organizatora pojawi się fotorelacja z całego wydarzenia.