« Powrót

Wystawa „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego”

Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau.

W oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego otwarto dwie wystawy pod wspólnym hasłem Niech żyje sztuka!: Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau i Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne.

Pierwsza wystawa jest prezentacją wyselekcjonowanych prac z ogromnej kolekcji Feliksa Jasieńskiego. Jest to pokaz największej w Polsce kolekcji nowoczesnej grafiki francuskiej. W kilku salach eksponowane są prace m.in. Renoira, Gauguina, Bonnarda, Vuillarda i Redona. Oprócz grafik na wystawie, w dwóch salach można oglądać plakaty Toulouse-Lautreca. Prace oddają klimat Paryża końca wieku, życia kawiarnianego, różnorodne zainteresowania i fascynacje artystów tamtych czasów. Ukazane są także widoki natury, ornamentalna roślinność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feliks Jasieński kolekcjonował sztukę przez trzydzieści lat swojego życia. Kolekcja liczyła około 15 tysięcy przedmiotów i obejmowała zbiór malarstwa i grafiki z przełomu XIX i XX wieku, zespół sztuki azjatyckiej, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego, a także bibliotekę. Początkowo kolekcja powstawała w mieszkaniu prywatnym kolekcjonera. Jasieński przekazał swoje „zdobycze” na rzecz miasta Krakowa 11 marca 1920 roku. Wystawy w Kamienicy Szołayskich są zorganizowane w ramach paroletnich obchodów dotyczących osoby i daru Jasieńskiego.

Kim był człowiek, którego kolekcja budzi tak ogromny podziw? Antropologiem, kulturoznawcą, ale interesował się też sztuką, różnymi obszarami cywilizacji. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Odebrał bardzo staranne wykształcenie: w Dorpacie, Berlinie i Paryżu. Studiował różne kierunki: ekonomię, filozofię, literaturę, historię sztuki i muzykę. Przede wszystkim był jednak pasjonatem i kolekcjonerem, który zgromadził spójny zbiór prac. Dzięki zaangażowaniu Jasieńskiego udało się uratować obraz Szał Podkowińskiego pocięty przez autora. Swoją kolekcję zapoczątkował dziełami jemu współczesnych. Portretowali go najwybitniejsi artyści jego czasów: Boznańska, Wyczółkowski, Malczewski, Laszczka. Ciekawe, czy w dzisiejszych czasach ktoś zechciałby podarować swoją prywatną kolekcję sztuki współczesnej na rzecz muzeum?

Posłuchajcie opowieści Piotra Krasnego o Feliksie Jasieńskim

Kurator wystawy: Krystyna Kulig-Janarek

Wystawa czynna od 13.06.2015 do 03.01.2016