« Powrót

Wystawa „Nić porozumienia - studium obiektu”

W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie można obejrzeć kameralną ekspozycję „Nić porozumienia” prezentującą dwa warsztaty tkackie z drugiej połowy XIX w. Oba zostały poddane gruntownej konserwacji, a następnie precyzyjnie odbudowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy z obiektów niesie ze sobą historię wykonawcy i kolejnych właścicieli: Krosno z Tylki (powiat Nowy Targ, obecnie część Krościenka n/Dunajcem) to chłopski warsztat tkacki z końca XIX wieku. Wykonany został przez Antoniego Gabrysia, miejscowego stolarza-samouka. Krosno z Błażowej (powiat Rzeszów) pochodzi prawdopodobnie z wyposażenia Naukowego Zakładu Tkackiego, jaki założył w Błażowej Marcin Brzęk. Zakład, zwany potocznie szkołą tkacką, działał tam w latach 1884-1896 i zatrudniał 30 tkaczy.

Odwiedzający wystawę mogą nie tylko obejrzeć krosna, ale także uczestniczyć w procesie tkania kolorowego dywanu. Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł i zarazem niezwykle długowieczną technologią. Jego początki sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze, pionowe warsztaty tkackie. Wystawa ukazuje genialność urządzeń, których prostą zasadę działania wykorzystujemy do dziś.

Zachęcamy do przeczytania tekstu na portalu WMM „Co to jest tkanina”