« Powrót

Boznańska w Muzeum Narodowym w Krakowie

Olga Boznańska, ok. 1890, fotografia,
Muzeum Narodowe w Krakowie

„Ta wybitna artystka osiągnęła swoją pozycję w świecie sztuki całkowicie samodzielnie, »bez protekcji«, pomimo wszystkich utrudnień, jakie w tamtych latach mogły napotkać na swojej drodze kształcące się kobiety” (Maria Rostworowska, Portret za mgłą. Opowieść o Oldze Boznańskiej, Kraków 2005).

Od 25 października w Muzeum Narodowym w Krakowie można będzie oglądać wystawę Olgi Boznańskiej. Aktualna ekspozycja, zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, stanie się inauguracją obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki. Zgromadzi ona nie tylko 173 dzieła wybitnej artystki, ale również 23 prace europejskich twórców współczesnych Boznańskiej i tych, którzy ją inspirowali.

Olga Boznańska to najwybitniejsza, najbardziej oryginalna polska malarka okresu Młodej Polski. Urodziła się w Krakowie, gdzie rozpoczęła edukację, studiowała w Monachium, w późniejszych latach osiadła w Paryżu. Repertuar tematyczny malarstwa Boznańskiej obejmował martwe natury i studia wnętrz, niekiedy pejzaże; domeną jej sztuki pozostawał portret (zobacz Dziewczynkę z chryzantemami na portalu WMM). Bardzo ciekawą grupę obrazów stanowią autoportrety.

Na wystawie przedstawione zostaną dzieła zarówno sztandarowe, pochodzące z największych publicznych zbiorów Muzeum Narodowych w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, jak i prace, które nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce z kolekcji światowych muzeów. Jest to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania z obrazami wybitnej artystki, do ponownej ich reinterpretacji i kontekstualizacji.

Opracowanie: Mirosława Bałazy (Redakcja WMM)