« Powrót

Maria Mater Misericordiae

Hans Memling, Maria Lactans, 1480, domena publiczna,
źródło: Wikimedia Commons

W ramach Światowych Dni Młodzieży tradycyjnie już muzea miast-gospodarzy organizują specjalne wydarzenia. Oficjalna wystawa towarzysząca ŚDM Kraków 2016 to „Maria Mater Misericordiae” w Muzeum Narodowym w Krakowie, która została zrealizowana również w odniesieniu do Roku Miłosierdzia obchodzonym w kościele katolickim.

W Sali Wystaw Zmiennych MNK prezentowanych jest dziewięćdziesiąt dzieł malarstwa, rzeźby i grafiki powstałych od roku 1100 aż po XVIII wiek, pochodzących głównie ze zbiorów włoskich. Na wystawie zobaczymy arcydzieła sztuki artystów włoskich, hiszpańskich i północnoeuropejskich, takich jak Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lorenzo Ghiberti, Francisko de Zurbarán, Peter Paul Rubens, jak również ikony (bizantyńskie, italo-bizantyńskie i ruskie).

„W artystycznej oprawie kultu Matris Misericordiae, żywego zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim, pojawiały się różnorodne rozwiązania ikonograficzne, spośród których na wystawie zaprezentujemy formuły inspirujące w szczególny sposób zleceniodawców i artystów do tworzenia dzieł o ważkich programach i wysokiej klasie artystycznej. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć liczne przedstawienia Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym, Bogurodzicy karmiącej Dzieciątko, Matki Boskiej Czułej (Eleusy), Piety, czyli Marii Współodkupicielki opłakującej Jezusa zdjętego z krzyża i Marii Orantki, modlącej się w intencji wszystkich ludzi.” – pisze Andrzej Betlej, dyrektor MNK we wstępie do katalogu wystawy [1].

Kuratorzy: prof. Piotr Krasny, prof. Giovanni Morello

Wystawa otwarta: 24 czerwca -  9 października 2016 roku.

Więcej intormacji na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy!