« Powrót

Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem

Wystawa Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie jest próbą przywrócenia pamięci o wyjątkowej osobie. Zuzanna Ginczanka (Zuzanna Polina Gincburg) była Żydówką polskiego pochodzenia. Urodziła się w Równem Wołyńskim, gdzie obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Rosjanie i Żydzi. W 1935 roku przyjechała do Warszawy na studia, ale studiować nie mogła ze względu na antysemickie prześladowania na uniwersytecie. We wrześniu 1939 roku musiała uciekać do Lwowa. Gdy została zadenuncjowana przez gospodynię domu, w którym mieszkała, cudem uszła z życiem. W 1942 roku Ginczanka wyjechała do Krakowa i ukrywała się dzięki sfałszowanym dokumentom w Swoszowicach. Zdradzona przez wygląd, uciekła do Krakowa, gdzie w 1944 roku w domu przy ul. Mikołajskiej aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana w wieku 27 lat. Była poetką, felietonistką i tłumaczką. Publikowała w „Szpilkach”, „Wiadomościach Literackich”, „Skamandrze”, „Nowych Widnokręgach” i „Almanachu Literackim”. W 1936 roku, w wieku 19 lat wydała debiutancki tomik – O centaurach.

Pozostały po niej zdjęcia, rękopisy, wspomnienia osób, które ją znały i przede wszystkim wiersze.

Zgromadzone archiwalia z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zestawiono z pracami współczesnych twórców. Postać Ginczanki zainspirowała artystów wizualnych do stworzenia instalacji, obrazów, rzeźb, prac wideo.

Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2016 r.

Polecamy!

Artyści, których dzieła pokazane zostaną na wystawie: Bogusław Bachorczyk, Stanisława Celińska, Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Renata Dancewicz, Marta Deskur, Zuzanna Ginczanka, Maja Gordon, Aneta Grzeszykowska, Dominik Jałowiński, Ninel Kameraz Kos, Eryk Lipiński, Anna Orlikowska, Krystyna Piotrowska, Mikill Skugga, Slavs and Tatars, Maria Stauber, Aleksandra Waliszewska