« Powrót

Aneta Grzeszykowska

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK można oglądać wystawę fotografii Anety Grzeszykowskiej. Wystawa została zorganizowana w ramach Miesiąca Fotografii 2016. Prace są prezentowane w Galerii Beta. W pierwszej sali możemy zobaczyć fotografie, w drugiej ‒ film będący dokumentacją wideo powstawania cyklu Negative Book (2013).

Aneta Grzeszykowska, Selfie #18b, 2014 © Aneta Grzeszykowska. Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Raster w Warszawie

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                               Aneta Grzeszykowska wielokrotnie w swoich projektach odwoływała się do prac innych artystów. Nawiązywała do prac Cindy Sherman, Zofii Kulik, tym razem możemy odnaleźć nawiązania do obiektów tworzonych przez Alinę Szapocznikow. Na wystawie znajdują się fotografie należące do cykli z różnych okresów twórczości artystki – Untitled Film Stills, Love Book, Acrobat Book, Negative Book i Selfie. Artystka tworzy warstwy historycznoartystycznych nawiązań, zakłada maski, podszywa się pod różne wizerunki. Tworzywem jest ciało albo coś, co je udaje. Prace Grzeszykowskiej stwarzają szerokie pole do interpretacji i refleksji o cielesności oraz przemijaniu.

Kurator: Wojciech Nowicki

Oprowadzanie po wystawie połączone z otwarciem Miesiąca Fotografii odbędzie się 12 maja o godzinie 18:00. Polecamy!

Czas trwania wystawy: 21.04.2016 ‒ 12.06.2016

Aneta Grzeszykowska (1974, Warszawa)

W latach 1994–1999 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a od 1999 roku współpracuje z Janem Smagą. W roku 2014 została laureatką Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne. Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Fotomuseum Winterthur, Hammer Museum w Los Angeles, Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie

Wystawa organizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016.