« Powrót

Wystawa „ANIOŁ I SYN. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów”

Wakacyjny czas sprzyja podróżom… Podczas wizyty w Zakopanem szczególnie polecamy wystawę Anioł i Syn w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, zorganizowaną przez Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w ramach obchodów Roku Witkiewiczów. W 2015 roku przypada podwójna rocznica związana z rodziną Witkiewiczów. Mija 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza ojca (1851–1915), malarza, krytyka, autora wielu monografii znanych malarzy, twórcy stylu zakopiańskiego, oraz 130 lat od narodzin jego syna, Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego (1885–1939).

Dwóch wybitnych artystów: ojciec i syn. Tematem wystawy jest ich relacja: duchowa i artystyczna. O wyjątkowości tej relacji świadczą notatki, fotografie i listy przepełnione troską i czułością. Odkrywają one uczuciową i intelektualną więź łączącą ojca i syna. Wzruszają własnoręcznie zrobione zabawki, akwarelki z żołnierzykami malowanymi dla syna, rysunki tworzone w odpowiedzi na fascynacje młodego Witkiewicza koleją. Poprzez inny styl malowania uwidacznia się niezależność artystyczna dwóch osobowości.

Wystawa została przygotowana z dużą wnikliwością, pomysłem na sposób aranżacji i prezentacji zgromadzonych obiektów. Szczególny charakter nadają jej instalacje multimedialne będące połączeniem czarnobiałych fotografii z projekcją. Dzięki nim można przenieść się w czasie, do Zakopanego lat 20. Ich autorem jest Grzegorz Rogala, grafik, filmowiec, fotografik.
Serdecznie polecamy!

Kurator wystawy: Stefan Okołowicz
Wystawę można oglądać od 16 maja do 31 października w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
przy ul. Droga na Koziniec 8 w Zakopanem
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Muzeum Tatrzańskiego im . Tytusa Chałubińskiego

Obiekty na portalu związane z Witkiewiczami:

Model Willi pod Jedlami

Serwis kawowy projektu Stanisława Witkiewicza

Drewniany kielich kościelny projektu Stanisława Witkiewicza

Obraz „Portret Neny Stachurskiej” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Obraz „Portret Szymanowskiego” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Obraz „Portret Teofila Trzcińskiego” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Obraz „Autoportret” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Obraz „Portret kobiety” Stanisława Ignacego Witkiewicza