« Powrót

Wykład — Niecodzienni patrioci — rodzina Pankiewiczów

Krakowskie getto i historia krakowskiego Podgórza są nieodłącznie związane z osobą Tadeusza Pankiewicza — jedynego „aryjczyka”, który pozostawał w getcie także w godzinach nocnych, mieszkając w prowadzonej przez siebie aptece przy pl. Zgody (dzisiejszym placu Bohaterów Getta). Za swoją pracę otrzymał medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 

Wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać tę niezwykłą postać, zapraszamy na wykład Anny Pióro „Niecodzienni patrioci — rodzina Pankiewiczów”, który odbędzie się w piątek 15 listopada o godz. 17 w Aptece pod Orłem, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

W naszej kolekcji polecamy zbiór obiektów związanych z Pankiewiczem i jego codzienną pracą — fotografie „Personel Apteki pod Orłem”„Tadeusz Pankiewicz w towarzystwie czterech osób w pokoju dyżurnym”, medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 

Polecamy takżę historię samej Apteki, która jak pisał Pankiewicz w swoich wspomnieniach była „ambasadą, placówką dyplomatyczną, reprezentującą świat swoiście wolny w obmurowanym i zakratowanym mieście”. 

Serdecznie zapraszamy!