Rzeźba Rodzina artysty należy do sztuki inspirowanej twórczością ludowych snycerzy i nurtem nowego realizmu, kierunku zafascynowanego potoczną rzeczywistością. Nurt ludowy zyskał dużą popularność, począwszy od lat 60. XX wieku, pod wpływem zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara, znakomitego rzeźbiarza zakopiańskiego, wielbiciela ludowego rzemiosła i rzeźby podhalańskiej.
Portrety najbliższych (w tym Emilii Wojtyły) wisiały na ścianie wadowickiego mieszkania, potem trafiły na ul. Tyniecką 10, na której Karol Wojtyła, po zdaniu matury, zamieszkał wraz z ojcem. Były niemymi świadkami traumatycznych wydarzeń. Karol, wracając pewnego dnia do domu, znalazł ciało swojego ojca — o tym doświadczeniu bardzo trudno było mu wrócić do mieszkania.
Emilia Wojtyła zmarła, gdy Karol miał 9 lat, w 1929 roku. Jej fotografia wisiała w salonie wadowickiego mieszkania, potem razem z innymi przedmiotami trafiła na ul. Tyniecką w Krakowie, gdzie Karol wraz z ojcem przeniósł się po maturze. Portret matki towarzyszył mu do momentu wstąpienia do seminarium.
Inwokacja zapisana przez N.A. Newskiego. „Twój oddech, ciepłem wiejąc, otuchy dodaje...
Etrog (z hebr. „owoc cytrusowy”) bywa też nazywany rajskim jabłkiem i jest jednym z czterech gatunków roślin (obok gałązki palmy, mirtu i wierzby) tworzących świąteczny bukiet na święto Sukot (w Polsce znane raczej jako Święto Namiotów lub Kuczki). Jako jedyny z nich ma zarówno dobry smak
Jak pisał Tadeusz Kantor, pokój dzieciństwa nigdy nie jest jasną i zalaną słońcem przestrzenią — takie obrazy to raczej fikcja literacka. Jak można uchwycić i odtworzyć to, jak było naprawdę? Wydobywając na wierzch poszczególne elementy — drzwi, okno... Okno pokoju dziecinnego wychodziło na ulicę...
W części środkowej tryptyku została przedstawiona tak zwana rodzina Marii, czyli wieloosobowe wyobrażenie oparte na legendzie mówiącej o potrójnym małżeństwie świętej Anny.