Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3892
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 4.66666666666667 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Buty turystyczne używane przez księdza Karola Wojtyłę podczas wypraw turystycznych. Krój półbuta, wykonane z lakierowanej na kolor brązowy skóry, wiązane na bawełniane sznurówki...

Więcej

Buty turystyczne używane przez księdza Karola Wojtyłę podczas wypraw turystycznych. Krój półbuta, wykonane z lakierowanej na kolor brązowy skóry, wiązane na bawełniane sznurówki. Podeszwa gumowa z protektorem, klejona, z dodatkowym przeszyciem.

Opracowanie: Muzeum Archidiecezjalne im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Trampki Karola Wojtyły

Wśród pamiątek po Janie Pawle II przechowywanych w małopolskich muzeach sporą grupę stanowią przedmioty związane ze sportem i pieszymi wędrówkami: m.in. narty, buty górskie oraz prezentowane, niepozorne trampki. Wydaje się, że Karol Wojtyła szczególnie lubił ten lekki rodzaj obuwia.

Więcej

Wśród pamiątek po Janie Pawle II przechowywanych w małopolskich muzeach sporą grupę stanowią przedmioty związane ze sportem i pieszymi wędrówkami: m.in. narty, buty górskie oraz prezentowane, niepozorne trampki. Wydaje się, że Karol Wojtyła szczególnie lubił ten lekki rodzaj obuwia. Wiąże się z nim anegdota, że 4 lipca 1958 roku, przyszły papież wezwany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, przerwał spływ kajakowy i udał się do kurii, gdzie stanął przed kardynałem… w starych podartych trampkach. Jak się okazało, prymas tysiąclecia wezwał Wojtyłę, żeby przekazać mu list papieża Piusa II, który powołał Karola Wojtyłę na biskupa pomocniczego Krakowa. Nie były to jednak trampki przechowywane w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Są to buty włoskiej firmy Superga i powstały one najwcześniej po roku 1962. Wówczas zmieniono logo marki, na takie, jakie zobaczyć można na podeszwach butów. Można domyślać się, że tę parę trampek młody biskup Wojtyła kupił we Włoszech – być może w roku 1967, gdy został mianowany kardynałem, lub w roku 1976, gdy zaproszony przez papieża Pawła VI prowadził w Rzymie rekolekcje. W roku 1958 Karol Wojtyła zapewne nosił jeszcze tanie, polskie trampki.

Zobacz też:
Trampki/półtrampki Karola Wojtyły
Buty sportowe księdza Karola Wojtyły
Buty narciarskie Karola Wojtyły
Narty z kijkami Karola Wojtyły
Wiosło Karola Wojtyły
Kajak księdza Karola Wojtyły

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Buty sportowe księdza Karola Wojtyły

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: