Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3506
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Madonna z Więcławic uznana została za rzeźbę „przejściową” i jedną z najstarszych w Małopolsce figur nawiązujących do stylu Pięknych Madonn (np. względem Madonny z Krużlowej), w której dostrzeżono jednocześnie elementy starszych tradycji formalnych. Istnieje również wiele zależności między omawianą figurą a Madonną z Mokrego czy też Madonną z Jastrząbki Nowej. Badacze jednak wciąż się nie są zgodni co do jej datowania.

Więcej

Rzeźba przyścienna, wydrążona z tyłu. Przedstawia Matkę Boską w lekkim kontrapoście, przegiętą w kształcie odwróconej litery „S”, ubraną w złoconą suknię, o ciepłym czerwonym odcieniu oraz złocony płaszcz na srebrnej podszewce z oliwkowym laserunkiem. Na głowie Marii welon oraz korona. Na prawej ręce Madonna trzyma Dzieciątko ubrane w złoconą sukienkę.

Madonna znajdowała się w ołtarzu głównym w kościele św. Jakuba Młodszego w Więcławicach. Po 1. poł. XVII wieku umieszczono ją w feretronie, wówczas dorzeźbiona została tylna część figury, aby rzeźba była pełnoplastyczna, całość zaś przemalowano. Po przeprowadzonej w 2. poł. XX wieku konserwacji zmiany te usunięto, przywracając figurze dawny wygląd.
Madonna z Więcławic uznana została za rzeźbę „przejściową” i jedną z najstarszych w Małopolsce figur nawiązujących do stylu Pięknych Madonn (np. względem Madonny z Krużlowej), w której dostrzeżono jednocześnie elementy starszych tradycji formalnych. Istnieje również wiele zależności między omawianą figurą a Madonną z Mokrego czy też Madonną z Jastrząbki Nowej. Badacze jednak wciąż się nie są zgodni co do jej datowania, stąd w literaturze uznaje się, iż może pochodzić z końca XIV wieku, ok. 1400, pocz. XV, a nawet ok. 1420.

Opracowanie: Muzeum Archidiecezjalne im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Andrzej Włodarek, Matka Boska z Dzieciątkiem, [w:] Wawel 1000–2000, t. II: Skarby Archidiecezji Krakowskiej, katalog wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, 05-09.2000, red. Józef Andrzej Nowobilski, Kraków 2000, kat. II/68, s. 107–108.

Mniej

Rzeźba „Madonna z Więcławic”

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: