Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4541
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Tak zwana „Deska z Dębna” jest najstarszym znanym przykładem malarstwa tablicowego w Małopolsce. Przedstawienie namalowane temperą na desce lipowej z dodaniem srebrzenia i laserunków. Święte o ciemnych włosach, zwrócone lekko w bok, ubrane w długie tuniki i płaszcze, w rękach trzymają palmy. 

Więcej

Przedstawienie namalowane temperą na desce lipowej z dodaniem srebrzenia i laserunków. Święte o ciemnych włosach, zwrócone lekko w bok, ubrane w długie tuniki i płaszcze, w rękach trzymają palmy. U góry, na białym pasie tła czarny, pisany majuskułą (czyli wielkimi literami) napis, zachowany szczątkowo jako fryz: [SANCTA C]A[THE]RINA S[ANCTA A]GNE[S].
Przedstawienie obu świętych jest fragmentem większej całości, prawdopodobnie nastawy ołtarzowej, na której namalowano tronującą Madonnę z Dzieciątkiem i zmierzające ku niej postaci świętych dziewic, po cztery z każdej strony. Możliwe jest również wersja retabulum, w którym część środkowa była znacznie wyższa, a ku niej kierowały się, w dwóch rzędach, pochody męskich i żeńskich męczenników.
Istnieje wiele teorii na temat pierwotnego usytuowania obrazu: proponowano samo Dębno, jeden z romańskich kościołów w Krakowie, a nawet Czerwony Klasztor na Spiszu. Obraz, namalowany w latach 70. lub 80. XIII wieku. W literaturze przyjmuje się, iż jego autor mógł być pochodzenia krakowskiego, jakkolwiek wiązany jest również ze Spiszem (ołtarz w Vojňan, malowidła z legendą św. Mikołaja w Wielkiej Łomnicy). „Święte z Dębna” zostały użyte jako materiał do budowy sobót (niskie podcienia nakryte daszkiem, otaczające drewniane kościoły) w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, odnalezione w roku 1949 w podczas ich konserwacji. Tak zwana „Deska z Dębna” jest najstarszym znanym przykładem malarstwa tablicowego w Małopolsce.

Opracowanie: Muzeum Archidiecezjalne im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Bibliografia:
Jerzy Gadomski, Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski 1420–1470, Warszawa 1981.
Helena Małkiewiczówna, Święte z Dębna, fragment nastawy ołtarzowej z przedstawieniem śś. Katarzyny i Agnieszki, [w:] Wawel 1000–2000, t. II: Skarby Archidiecezji Krakowskiej, katalog wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, 05-09.2000, red. Józef Andrzej Nowobilski, Kraków 2000, kat. II/1, s. 41–43. 

Mniej

Obraz „Święte z Dębna” przedstawiający św. Katarzynę i św. Agnieszkę

Zdjęcia

Audio

Obraz „Święte z Dębna” przedstawiający św. Katarzynę i św. Agnieszkę [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Obraz „Święte z Dębna” przedstawiający św. Katarzynę i św. Agnieszkę Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: