Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1777
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Ikebana jest sztuką układania kwiatów opierającą się na tworzeniu harmonii linearnych, asymetrycznych kompozycji z zachowaniem jedności pomiędzy kształtem, rytmem i kolorem użytych materiałów. Komponowanie obejmuje zarówno gałęzie, liście, trawę, kwiaty, jak i same naczynia, a każdy z tych elementów ma przypisane  znaczenie symboliczne.

Więcej

Ikebana jest sztuką układania kwiatów opierającą się na tworzeniu harmonii linearnych, asymetrycznych kompozycji z zachowaniem jedności pomiędzy kształtem, rytmem i kolorem użytych materiałów. Komponowanie obejmuje zarówno gałęzie, liście, trawę, kwiaty, jak i same naczynia, a każdy z tych elementów ma przypisane znaczenie symboliczne. Wazon i powierzchnia wody, w której zanurza się rośliny, symbolizuje powierzchnię ziemi, z której one wyrastają.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ma w swojej kolekcji wazon z brązu przeznaczony do kompozycji typu rikka, pochodzący z najstarszej szkoły ikebany w Japonii — Ikenobō. Jest to dar prof. Satoko Fujity, która w latach 90. XX wieku odwiedzała Polskę, nauczając ikebany i ceremonii parzenia herbaty chadō.
Wazon ma charakterystyczny dla kompozycji rikka kształt z rozłożonym cylindrycznym wlewem, rozchodzącym się do formy płaskiego talerza.
Kształt ten pozwala na harmonijne wyprowadzenie roślin z naczynia do trzech podstawowych punktów w ikebanie, symbolizujących kolejno: niebo, ziemię oraz ludzkość. Ostatecznie kompozycja powinna wyrażać jedność trzech elementów: piękna w sztuce, naturze i pełnego wrażliwości dążenia do harmonii artysty.

Zobacz fotografię Japonki układającej kwiaty z początku XX w. ze zbiorów Biblioteki Polona.

Opracowanie: Joanna Haba (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Wazon do „ikebany” — „Rikka”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: