Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Manji Inoue
- Czas powstania 2. poł. XX w.
- Miejsce powstania Arita, Japonia
- Wymiary wysokość: 19,2 cm, długość: 44 cm, szerokość: 44 cm
- Numer inwentarzowy MSITJM1163
- Muzeum Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- Dostępność w magazynie
- Tematy wokół stołu, zaskakujące
- Technika wypalanie
- Materiał porcelana typu hakuji
- Prawa do obiektu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- Prawa do wizerunków cyfrowych wszystkie prawa zastrzeżone, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi Japonia , rzemiosło , skarb , 3D , ceramika , WMM Plus , © wszystkie prawa zastrzeżone
Technika produkcji naczyń z białej porcelany jest uważana za wyjątkowo trudną, ponieważ podczas wypalania w piecu łatwo mogą przeniknąć do środka drobne pyłki, które zabarwią porcelanowe formy, niwecząc w ten sposób cały proces. Jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców hakuji jest Manji Inoue (ur. 1929), japoński artysta, który w 1995 roku został uhonorowany zaszczytnym tytułem „Żyjącego Skarbu Narodowego” (Ningen Kokuhō).
Więcej Hakuji (dosłownie: „biała porcelana”) to typ porcelany japońskiej wykonywanej z wysokogatunkowej białej glinki pokrytej bezbarwnym szkliwem. Biała porcelana została wynaleziona w Chinach pod koniec epoki Dynastii Południowych i Północnych (420–589). Na początku XVII wieku Nabeshima Naoshige, japoński pan feudalny z klanu Saga, sprowadził grupę koreańskich ceramików. Wśród nich był słynny twórca Ri Sampei, który w 1616 roku odkrył w pobliżu góry Izumi (jap. Izumiyama) białą glinkę wysokiej klasy. Jej użycie dało początek produkcji naczyń z porcelany hakuji.
Technika produkcji naczyń z białej porcelany jest uważana za wyjątkowo trudną, ponieważ podczas wypalania w piecu łatwo mogą przeniknąć do środka drobne pyłki, które zabarwią porcelanowe formy, niwecząc w ten sposób cały proces. Jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców hakuji jest Manji Inoue (ur. 1929), japoński artysta, który w 1995 roku został uhonorowany zaszczytnym tytułem „Żyjącego Skarbu Narodowego” (Ningen Kokuhō). Podejście mistrza do sztuki cechuje swoista surowość i dyscyplina formalna. Jak sam mówi, „najważniejszym elementem procesu wytwarzania białej porcelany jest kształt, ponieważ kształt sam w sobie jest projektem”. Porcelanowe naczynie jest darem artysty dla Muzeum Manggha.
Opracowanie: Wioletta Laskowska-Smoczyńska (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: