Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1955
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Obecnie większość kobiet nosi kimono podczas uprawiania japońskich sztuk tradycyjnych, jak ikebana czy ceremonia parzenia herbaty, lub ważnych spotkań rodzinnych. Jednym z takich wydarzeń jest japoński ślub w obrządku shintoistycznym. W zestawie kilku kimon zakładanych tego dnia panna młoda ma czerwone wierzchnie kimono tzw. uchikake. Swoją formą i kształtem nawiązuje ono do dawnych strojów dworskich z epoki Heian i jako jedyne spośród kimon nie jest przewiązywane pasem obi.

Więcej

Stopień formalizacji kimona jest określony przez rodzaj, wzór oraz kolor użytej tkaniny i dostosowywany do okazji, na którą się je zakłada. Obecnie większość kobiet nosi kimono podczas uprawiania japońskich sztuk tradycyjnych, jak ikebana czy ceremonia parzenia herbaty, lub ważnych spotkań rodzinnych. Jednym z takich wydarzeń jest japoński ślub w obrządku shintoistycznym. W zestawie kilku kimon zakładanych tego dnia panna młoda ma czerwone wierzchnie kimono tzw. uchikake. Strój ten ma pogrubiony i watowany dolny brzeg, obszyty czerwoną tkaniną. Pokryty jest w całości różnorodnym haftem, barwną jedwabną, złotą i srebrną nicią. Tradycyjne motywy zdobiące ślubne uchikake to symbole szczęścia, długowieczności i pomyślności, jak: żurawie, feniksy, sosna, kwitnąca śliwa i wstęga noshi. Swoją formą i kształtem nawiązuje ono do dawnych strojów dworskich z epoki Heian i jako jedyne spośród kimon nie jest przewiązywane pasem obi.
Przykładem czerwono-karminowego uchikake w kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest kimono z żurawiami. Wykonano je z jedwabiu o splocie atłasowym i pokryto gęsto haftem przedstawiającym lecące dynamicznie stado złoto-srebrnych żurawi. Kimono jest wyjątkowe także ze względu na sposób, w jaki trafiło do kolekcji – to dar Krystyny Zachwatowicz, autorki wielu wybitnych scenografii oraz kostiumów do filmu i teatru. 

Opracowanie: Joanna Haba (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz kimono z motywem żurawi w locie, które znajduje się w zbiorach Rijksmuseum.

Mniej

Kimono ślubne „uchikake” z wzorem żurawi w locie

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: