Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania 1912, okres Meiji (1868–1912)
- Miejsce powstania Japonia
- Wymiary wysokość: 38 cm, szerokość: 25,5 cm
- Numer inwentarzowy MSITJM0423
- Muzeum Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- Dostępność w magazynie
- Tematy miasto, życie codzienne, napisane
- Technika litografia
- Materiał papier
- Data pozyskania 2008, zakup
- Prawa do obiektu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi Japonia , czas , 2D , druk , WMM Plus , domena publiczna
Wśród różnorodnych wzorów druków reklamowych hikifuda, które wydawcy oferowali swoim klientom, wielką popularnością cieszyły się motywy związane z Nowym Rokiem, takie jak żuraw i sosna czy kalendarz. W Japonii tradycyjnie składa się życzenia noworoczne, a jednym z obowiązkowych prezentów tego okresu są właśnie kalendarze na nadchodzący rok.
Więcej Wśród różnorodnych wzorów druków reklamowych hikifuda, które wydawcy oferowali swoim klientom, wielką popularnością cieszyły się motywy związane z Nowym Rokiem, takie jak żuraw i sosna czy kalendarz. W Japonii tradycyjnie składa się życzenia noworoczne, a jednym z obowiązkowych prezentów tego okresu są właśnie kalendarze na nadchodzący rok.
Znaki kanji tworzą ciekawy wzór graficzny ułożony wokół pionowego panelu przeznaczonego na indywidualny tekst reklamowy. W górnym, poziomym panelu znajduje się zapisany od prawej do lewej strony tytuł: 明治四十五年略暦 („Skrócony kalendarz na rok 45 okresu Meiji”; rok 45 okresu Meiji odpowiada 1912 r. w kalendarzu gregoriańskim). Poniżej, w dwóch kolumnach zapisano (również poziomo) nazwy dwóch astrologicznych rodzajów kalendarza. Pierwszy, 大陽暦, to kalendarz solarny. Nazwa drugiego jest trudna do odczytania. W kolumnach pod nimi znajdują się daty oraz nazwy poszczególnych dni, związane z astrologią. W Japonii od dawnych czasów ludzie byli niezwykle przywiązani do znaczeń dni i układów gwiazd, dostosowując do nich swoje plany.
Znakiem czasu, w którym wydrukowano ten kalendarz, jest kierunek zapisu znaków. W dawnej Japonii pisano z góry na dół, od prawej do lewej. Na XIX-wiecznych drukach, m.in. na ilustracjach drzeworytniczych, zaczęły się pojawiać napisy umieszczane poziomo, zapisywane od prawej strony do lewej. W XX wieku ustalił się jednak zwyczaj zapisu pionowego od prawej do lewej i poziomego od lewej do prawej.
Hikifuda w formie kalendarza była nie tylko reklamą, ale również praktycznym drukiem, idealnym do powieszenia na ścianie domu na cały rok.
Opracowanie: Aleksandra Görlich (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: