Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2081
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Przedstawione karpie są jednym z tych motywów, które odzwierciadlając symbolikę japońską, wydają się znajome również Europejczykom. Według tradycji przeniesionej do Japonii z Chin, karpie wędrują w górę rzeki, by tam, udowodniwszy swoją siłę i wytrwałość, zamienić się w smoki. Dzięki tym cechom są również patronami chłopców podczas ich święta obchodzonego w dawnej Japonii 5 maja (współcześnie to Japoński Dzień Dziecka).

Więcej

Wycięte z nasączonego sokiem z persymony (owocu znanego także pod nazwą „kaki”) papieru katajigami szablony Ise-katagami powstawały w rejonie dzisiejszego miasta Suzuki, w prefekturze Mie, od epoki Muromachi (1337–1573). Używano ich do zdobienia tkanin, szczególnie przeznaczonych na tradycyjne stroje, do kładzenia wzorów na ceramice, skórze, a nawet na słodyczach. Współcześnie wykorzystuje się je również do tworzenia obrazów i wzorów na parawanach czy lampionach.
W 1952 roku Ise-katagami zaliczono do Niematerialnych Zabytków Kultury Japonii, dzięki czemu rzemiosło to otrzymuje wsparcie państwa japońskiego i może się nadal rozwijać.
Przedstawione karpie są jednym z tych motywów, które odzwierciadlając symbolikę japońską, wydają się znajome również Europejczykom. Według tradycji przeniesionej do Japonii z Chin, karpie wędrują w górę rzeki, by tam, udowodniwszy swoją siłę i wytrwałość, zamienić się w smoki. Dzięki tym cechom są również patronami chłopców podczas ich święta obchodzonego w dawnej Japonii 5 maja (współcześnie to Japoński Dzień Dziecka). Motyw karpi na prezentowanym szablonie jest stosunkowo duży i dlatego mógł być wykorzystany jako wzór na bawełniane kimono yukata, noszone w ciepłe, letnie dni. Tradycyjnie wzory ryb i zwierząt morskich nakłada się na yukaty chłopięce, podczas gdy dziewczęce i kobiece częściej dekoruje się elementami świata roślinnego. Ostateczna decyzja o doborze wzoru zawsze jednak pozostaje w rękach zamawiającego.
Ślady farby, widoczne na szablonie z jednej strony, wskazują na jego używanie. Warto przy tym zaznaczyć, że nie zawsze wykorzystywano cały wzór — można było wybrać jeden z jego elementów. Widoczne zaś z drugiej strony szablonu znaki japońskie przypominają, że właściwości dawnego, ręcznie czerpanego papieru o długich włóknach pozwalały na korzystanie z niego zarówno w celach prywatnych (listy, notatki), jak i „przemysłowych” (gazety, szablony).

Opracowanie: Aleksandra Görlich (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szablon farbiarski „Ise-katagami” z motywem karpi

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: