Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2113
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Późnorenesansowy moździerz aptekarski, o typowym dla Niderlandów kształcie i wyjątkowym srebrzystym kolorze. Moździerz został wykonany przez jednego z czołowych odlewników z Deventer, Gerrita Schimmela, i ma odpowiednik z roku 1688 sygnowany przez tego samego autora, który znajduje się obecnie w Muzeum w Rotterdamie.

Więcej

Późnorenesansowy moździerz aptekarski, o typowym dla Niderlandów kształcie i wyjątkowym srebrzystym kolorze. Płaszcz pokrywa reliefowa dekoracja, w formie rozdzielonych profilowanym pierścieniem dwu fryzów: górny – węższy, z późnorenesansową niderlandzką groteską, z maskami, zwierzętami, wazonami i ornamentem okuciowym; dolny – szerszy, ze spiralnie skręconą wicią roślinną, z wplecioną figurą jelenia oraz powtórzonym trzykrotnie herbem miasta Deventer (tarcza z godłem z wizerunkiem orła w koronie, zwieńczona koroną cesarską, unoszona na wstęgach przez dwa ptaki). Na kołnierzu znajduje się napis renesansową majuskułą: „ARNOLT. FRANCKEN. ME. FUNDERE IUSSIT. 1683”. Moździerz został wykonany przez jednego z czołowych odlewników z Deventer, Gerrita Schimmela, i ma odpowiednik z roku 1688 sygnowany przez tego samego autora, który znajduje się obecnie w Muzeum w Rotterdamie. Naczynie zostało ufundowane przez aptekarza Arnoldta Franckena (zm. 1707), obywatela miasta Zuphen koło Deventer, działającego w szpitalu, a następnie właściciela apteki przy Rynku Głównym, która pozostała własnością potomków fundatora przez kolejne sześć pokoleń. Moździerz był przechowywany w aptece w latach 1718–1890, po czym, ponieważ nie było chętnych na kontynuowanie tego zawodu, został sprzedany antykwariuszowi M. Jacobsowi. Następnie trafił do renesansowej kolekcji Sickharda w Wiedniu, wraz z którą został zakupiony  przez antykwariusza wiedeńskiego Szymona Szwarca dla zbiorów wawelskich za sumę 3 tysięcy złotych. Od stycznia 1936 roku pozostaje na Wawelu. Eksponowany jest w sali zwanej Alchemią, na I piętrze Zamku Królewskiego wraz z innymi moździerzami, pochodzącymi z wieków XV–XVIII.

Opracowanie: Anna Petrus (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Moździerz aptekarski

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: