Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2479
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba Centaura jest znacznie pomniejszoną kopią jednej z dwu marmurowych rzeźb odnalezionych w Rzymie w 1736 roku podczas wykopalisk w willi Hadriana. Tak zwane centaury Furietti, nazwane od nazwiska ich znalazcy, Giuseppa Alessandra Furiettiego, znajdują się obecnie w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie.

Więcej

Rzeźba centaura przedstawia pół-mężczyznę, pół-konia ze skrępowanymi rękami, z głową i torsem silnie skręconymi w prawo i przechylonymi do tyłu. Prawa przednia noga konia jest uniesiona, ogon zarzucony na prawy bok.
Rzeźba jest znacznie pomniejszoną kopią jednej z dwu marmurowych rzeźb (wysokość oryginału wynosi 134 cm) odnalezionych w Rzymie w 1736 roku podczas wykopalisk w willi Hadriana. Tak zwane centaury Furietti, nazwane od nazwiska ich znalazcy, Giuseppa Alessandra Furiettiego, znajdują się obecnie w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Wykonane najprawdopodobniej na polecenie cesarza Hadriana w latach ok. 117–138 rzeźby kapitolińskie stanowią rzymskie kopie hellenistycznych rzeźb w brązie dłuta Aristeasa i Papiasa (takie nazwiska widnieją na plincie rzeźb Hadriana). W Luwrze znajduje się jeszcze jedna wersja rzeźby przedstawiającej starego centaura z okresu cesarstwa. Wykonana w białym marmurze, wysoka na 147 cm, od wersji z Muzeum Kapitolińskiego różni się tym, że dodano do niej dosiadającą centaura figurkę Kupidyna. Rzeźba starego centaura stanowi pendant rzeźby przedstawiającej młodego centaura.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Stary centaur”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: