Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1989
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Medal Orderu Virtuti Militari został wykonany na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uhonorowania oficerów wyróżniających się w zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami (18 czerwca 1792). W pierwszym statucie nazwany Orderem Krzyża Wojskowego, do dziś pozostaje najwyższym polskim odznaczeniem przyznawanym za zasługi militarne.

Więcej

Medal w kształcie owalnym, wybity w złocie. U góry znajduje się ślad po wtórnie przymocowanym uszku. Na awersie widnieje cyfra królewska „SAR” (Stanislaus Augustus Rex) pod zamkniętą koroną, u dołu dwie splecione gałązki palmowe przewiązane kokardą. Na rewersie – napis majuskułą: „VIRTUTI / MILITARI” (z łac. „Zasłudze wojskowej”), poniżej znajdują się skrzyżowane gałązki palmowe przewiązane kokardą.
Medal został wykonany na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732–1798, króla w latach 1764–1795) dla uhonorowania oficerów wyróżniających się w zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami (18 czerwca 1792). Wraz z listem z 22 czerwca 1792 roku do ks. Józefa Poniatowskiego monarcha przesłał 20 złotych medali oraz 40 srebrnych – te ostatnie z przeznaczeniem dla niższej rangi oficerów i szeregowców. Order unieważniła Konfederacja Targowicka 18 sierpnia 1792 roku. Ogółem wybito 65 sztuk w złocie. Niestety żadnego z kilku zachowanych egzemplarzy nie udaje się dziś powiązać z konkretnym kawalerem Orderu.
W pierwszym statucie nazwany Orderem Krzyża Wojskowego, do dziś pozostaje najwyższym polskim odznaczeniem przyznawanym za zasługi militarne.

Opracowanie: Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Mniej

Medal Orderu Virtuti Militari

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: