Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1453
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do końca istnienia suwerennej Rzeczypospolitej nie miał podziału na klasy i był nadawany w jednolitym kształcie.

Więcej

Gwiazda ośmiopromienna, o czterech promieniach dłuższych i czterech krótszych, haftowana srebrnymi i złotymi cekinami z użyciem sznureczka i nici. Pośrodku znajduje się wypukła, srebrzona tarczka, na której widnieje monogram królewski SAR (Stanislaus Augustus Rex) utworzony z granatów w metalowej, prostej oprawie. W otoku haftowana dewiza: „PRAEMIANDO INCITAT” (z łac. „Nagradzając, zachęca”) oraz wieniec laurowy.
Order został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732–1798, króla w latach 1764–1795). Do końca istnienia suwerennej Rzeczypospolitej nie miał podziału na klasy i był nadawany w jednolitym kształcie. Świeccy kawalerowie nosili krzyż orderowy na pąsowej wstędze przewieszonej z prawego ramienia do lewego boku oraz haftowaną (rzadziej metalową) gwiazdę, przyszywaną do odzieży na wysokości lewej piersi.
Z okresu staropolskiego do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy gwiazd orderowych, w większości pozbawionych szczegółowej metryki historycznej.

Opracowanie: Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

 

Mniej

Gwiazda Orderu św. Stanisława

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: