Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2. poł. XVIII w.
- Miejsce powstania Rzeczpospolita
- Wymiary wysokość: 12,2 cm, szerokość: 12,3 cm
- Numer inwentarzowy ZKWawel 7635
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność Skarbiec Koronny
- Tematy władza
- Technika haft, szlifowanie
- Materiał srebro, złoto, jedwab, cekin, granat, bajorek złoty, bajorek srebrny
- Data pozyskania 1990, zakup od Kazimierza Doboszewskiego w Krakowie
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi szlachta , techniki zdobnicze , militaria , odznaka , barok , król , 2D , WMM Plus , domena publiczna
Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do końca istnienia suwerennej Rzeczypospolitej nie miał podziału na klasy i był nadawany w jednolitym kształcie.
Więcej Gwiazda ośmiopromienna, o czterech promieniach dłuższych i czterech krótszych, haftowana srebrnymi i złotymi cekinami z użyciem sznureczka i nici. Pośrodku znajduje się wypukła, srebrzona tarczka, na której widnieje monogram królewski SAR (Stanislaus Augustus Rex) utworzony z granatów w metalowej, prostej oprawie. W otoku haftowana dewiza: „PRAEMIANDO INCITAT” (z łac. „Nagradzając, zachęca”) oraz wieniec laurowy.
Order został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732–1798, króla w latach 1764–1795). Do końca istnienia suwerennej Rzeczypospolitej nie miał podziału na klasy i był nadawany w jednolitym kształcie. Świeccy kawalerowie nosili krzyż orderowy na pąsowej wstędze przewieszonej z prawego ramienia do lewego boku oraz haftowaną (rzadziej metalową) gwiazdę, przyszywaną do odzieży na wysokości lewej piersi.
Z okresu staropolskiego do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy gwiazd orderowych, w większości pozbawionych szczegółowej metryki historycznej.
Opracowanie: Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: