Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2584
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Podróżne zegary, zwane powozowymi lub karetowymi, były wytwarzane od 2. połowy XVII wieku w różnych zegarmistrzowskich warsztatach europejskich. Około 1700 roku największe znaczenie w ich produkcji zyskał Friedberg, stając się głównym ośrodkiem wykonującym zegary na eksport, głównie do Paryża i Londynu.

Więcej

Ozdobny zegar podróżny, zachowany wraz z zabezpieczającym go etui, zaopatrzony w mechanizm o wychwycie szpindlowym i napędzie sprężynowym chodu i bicia, repetier wybijający minioną godzinę i kwadranse. Srebrna, okrągła i wypukła koperta zegara opatrzona jest z przodu szybką ochraniającą emaliowaną tarczę z oznaczeniem godzin, minut i tarczką budzika. Plastyczna scena w tylnej partii koperty, dzieło augsburskiego złotnika Friedricha Christiana Langpaura, ukazuje Atenę jako boginię mądrości i nauki, co podkreśla siedzące u jej stóp putto wskazujące na geometryczne wykresy, oraz Hermesa w roli opiekuna sztuki i wiedzy. Łącznikiem między tą parą bogów jest Fortuna, bogini przypadku, unosząca się na obłoku ponad morzem i płynącym żaglowcem z rogiem obfitości w ręku. Kompozycja  przedstawienia podkreśla znaczenie sztuki, nauki i mądrości jako solidnego fundamentu chroniącego przed władzą kapryśnej Fortuny z jej ulotnym, przemijającym bogactwem.
Podróżne zegary, zwane powozowymi lub karetowymi, były wytwarzane od 2. połowy XVII wieku w różnych zegarmistrzowskich warsztatach europejskich. Około 1700 roku największe znaczenie w ich produkcji zyskał Friedberg, stając się głównym ośrodkiem wykonującym zegary na eksport, głównie do Paryża i Londynu. Znamienne dla działających we Friedbergu zegarmistrzów było oznaczanie niektórych wyrobów czytanym wspak nazwiskiem oraz podawanie nazwy miasta przeznaczenia, a nie miejsca wykonania obiektu. Charakterystyczne, kuliste ozdobne obudowy zegarów powozowych chroniło miedziane etui obkładane skórą lub szylkretem, a wycięte w nich niewielkie prześwity, ujęte w srebrne pierścienie, pozwalały usłyszeć wybijane godziny. Zegary wraz z etui wkładane były do drewnianych, sześciobocznych pudełek o wypukłych wieczkach, oklejonych skórą i wyłożonych aksamitem.

Opracowanie: Stanisława Link-Lenczowska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zegar powozowy

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: