Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3362
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Najcenniejszy zegar stołowy w zbiorach wawelskich, o rzadko spotykanej, okazałej formie i skomplikowanym mechanizmie. Obudowa kształtem zbliżona jest do monstrancji, z tarczą zegarową w miejsce glorii, podtrzymywaną przez klęczącą syrenę-nereidę.

Więcej

Najcenniejszy zegar stołowy w zbiorach wawelskich, o rzadko spotykanej, okazałej formie i skomplikowanym mechanizmie. Obudowa kształtem zbliżona jest do monstrancji, z tarczą zegarową w miejsce glorii, podtrzymywaną przez klęczącą syrenę-nereidę. W zwieńczeniu znajduje się budzik w skrzynce nawiązującej do zegarów wieżyczkowych. Mechanizm głównego zegara jest wyposażony w napęd sprężynowy z wychwytem szpindlowym, regulowanym krótkim tylnym wahadełkiem. Tarcza oprócz podziałki godzinowej i minutowej wzbogacona jest wskazaniami astronomicznymi (fazy księżyca, kalendarz księżycowy, wschody i zachody słońca, długości dnia i nocy, znaki zodiaku, dni miesiąca). Ozdobny trzon z postacią syreny-nereidy nawiązuje do niemieckich wyrobów złotniczych, tzw. Nautiluspokal, powstałych około 1600 roku w warsztatach norymberskich i augsburgskich, w których czasza pucharu, wykonana z muszli, często jest podtrzymywana przez pełnoplastyczne wyobrażenia klęczących nereid lub trytonów.
Przykłady zegarów monstrancjowych spotykamy na XVI- i XVII-wiecznych obrazach, m.in. na portrecie Kazimierza Jagiellończyka w krakowskim kościele oo. Reformatów, przypisywanym Danielowi Schultzowi.
Zegar, według tradycji kultywowanej w rodzinie Cieńskich, od których go zakupiono, był zdobyczą spod Wiednia albo miał go z sobą pod Wiedniem w 1683 roku chorąży sieradzki Marcin Cieński. Na podstawie tych przekazów Jan Matejko umieścił zegar na obrazie Sobieski pod Wiedniem (Muzea Watykańskie). Eksponowany w czasie obchodów rocznicy wiktorii wiedeńskiej na wystawie w krakowskich Sukiennicach w 1883 roku, wzbudził zainteresowanie zwiedzających i krytyków. Z ofertą zakupu zegara wystąpił wówczas przedstawiciel Rothschildów. Do jej odrzucenia i uchronienia zegara przed wywiezieniem z kraju skłonił właścicieli właśnie Jan Matejko. Pięćdziesiąt lat później starania ówczesnego kustosza Stanisława Świerza-Zaleskiego zaowocowały włączeniem tego wspaniałego obiektu do zbiorów wawelskich.

Opracowanie: Stanisława Link-Lenczowska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zegar monstrancjowy astronomiczny

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: