Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor karton przypisywany Michielowi Coxcie
- Wytwórca warsztat Jana de Kempeenera
- Czas powstania ok. 1550
- Miejsce powstania Bruksela, Flandria
- Wymiary długość: 854 cm, szerokość: 480 cm
- Oznaczenie autorskie znak tkacki w prawym dolnym rogu
- Numer inwentarzowy ZKWawel 1
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność w magazynie
- Tematy władza, życie codzienne, religijność, ciało
- Technika tkanie
- Materiał wełna, jedwab, nić srebrna
- Kolekcjoner kolekcja króla Zygmunta Augusta
- Data pozyskania przed 1 września 1922, rewindykacja
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, 2014
- Tagi Wawel , dwór , renesans , tkanina , Biblia , 3D plus , król , zwierzęta , rośliny , 2D , domena publiczna
Arras Szczęśliwość rajska jest pierwszą tkaniną z serii Dziejów Pierwszych Rodziców zamówioną wraz z całą kolekcją przez Zygmunta Augusta i wykonaną w Brukseli w latach 1550–1560. Przedstawiono na niej wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju (Rdz 2.8–3.20).
Więcej Arras Szczęśliwość rajska jest pierwszą tkaniną z serii Dziejów Pierwszych Rodziców zamówioną wraz z całą kolekcją przez Zygmunta Augusta i wykonaną w Brukseli w latach 1550–1560. Przedstawiono na niej wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju (Rdz 2.8–3.20).
Sceny rozgrywają się od lewej strony. Na najdalszym planie widzimy Stworzenie Adama, Stworzenie Ewy oraz Bóg Ojciec zapoznaje ze sobą Pierwszych Rodziców. W scenie głównej Zakazu spożywania owocu Bóg, wskazując drzewo wiadomości dobrego i złego, przestrzega ludzi przed jedzeniem jego owoców. Ci jednak nie słuchają – po prawej widzimy Grzech pierworodny i dalej, w jego konsekwencji Wygnanie z raju. Wydarzenia biblijne rozgrywają się w zadrzewionym krajobrazie, można tu znaleźć europejskie i egzotyczne zwierzęta i ptaki. Jednym z nich jest, widoczny po prawej stronie, dodo (Raphus cucullatus), wymarły ptak nielotny, zamieszkujący pierwotnie wyspę Mauritius. Bordiurę wypełnia flamandzka groteska z postaciami puttów, nimf i satyrów. W dolnej bordiurze, przy lewej krawędzi widać rydwan z Minerwą, rzymską boginią mądrości, a po przeciwnej stronie, w podobnym rydwanie – Neptuna, rzymskiego boga morza. W górnej bordiurze umieszczony jest błękitny kartusz z łacińskim napisem, który w tłumaczeniu brzmi: „Bóg nakazał Adamowi i Ewie, by nie spożywali owocu z Drzewa Życia, ci zaś nieposłuszni, zostali wygnani z Raju”.
Tkanina dzieliła losy całego zbioru tapiserii Zygmunta Augusta.
Opracowanie: Magdalena Ozga (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: