Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3721
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Hełm utworzony z kolistych, zdobionych rozetkami, zachodzących na siebie łusek przynitowanych do skórzanego podkładu. Na szczycie znajduje się wielolistny medalion zwieńczony wysoką sterczynką. Otok złożony z kilku pasów blachy został ozdobiony turbanem z malinowego, silnie przetartego jedwabiu obszytego złotym galonem.

Więcej

Hełm utworzony z kolistych, zdobionych rozetkami, zachodzących na siebie łusek przynitowanych do skórzanego podkładu. Na szczycie znajduje się wielolistny medalion zwieńczony wysoką sterczynką. Otok złożony z kilku pasów blachy został ozdobiony turbanem z malinowego, silnie przetartego jedwabiu obszytego złotym galonem. Cały hełm był pierwotnie czerniony.
Szyszaki używane do zbroi karacenowych występowały w dwóch odmianach: pierwsza powtarzała kształt szyszaka husarskiego, druga natomiast – przez zastosowanie półkulistego dzwonu ozdobionego turbanem z barwnej tkaniny ­nabierała cech orientalnych, mimo że była tworem oryginalnie polskim, nie mającym odpowiednika wśród hełmów tureckich i perskich.
W latach 1977–2000 prezentowany szyszak był zdeponowany w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Opracowanie: Krzysztof Czyżewski (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szyszak karacenowy

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: