Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 6215
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Koncerz to rodzaj broni białej o charakterystycznej długiej, wąskiej głowni przeznaczonej do kłucia. W Polsce stosowany był jako jeden z elementów uzbrojenia jazdy husarskiej. Prezentowany egzemplarz jest równocześnie doskonałym przykładem oręża luksusowego, odznaczającego się nie tylko bogactwem materiału i dekoracji, ale również połączeniem broni białej z palną.

Więcej

Koncerz z długą wąską głownią o przekroju sześciobocznym spłaszczonym, u nasady zdobioną trawionym ornamentem roślinnym. Po obu stronach zastawy zamontowano lufy pistoletów z zamkami kołowymi. Rękojeść srebrna złocona, zakończona srebrną głowicą w kształcie głowy wąsatego mężczyzny w turbanie. Trzon pokrywa ornament okuciowy z postaciami stojących wojowników; szwy wysadzane są perłami i kamieniami. Zwraca uwagę fantazyjnie wycięty jelec tarczowy z rytowanym ornamentem, wzbogacony kameryzacją. Pochwa prosta, pokryta jest w całości srebrem złoconym z rytowanym ornamentem liściastym oraz ostroowalnymi medalionami z dekoracją niellowaną i perłami.
Koncerz to rodzaj broni białej o charakterystycznej długiej, wąskiej głowni przeznaczonej do kłucia. W Polsce stosowany był jako jeden z elementów uzbrojenia jazdy husarskiej. Prezentowany egzemplarz jest równocześnie doskonałym przykładem oręża luksusowego, odznaczającego się nie tylko bogactwem materiału i dekoracji, ale również połączeniem broni białej z palną. Głowica w kształcie głowy Turka jest aluzją do walki z „niewiernymi”. Według tradycji prezentowany koncerz pochodzi ze zbrojowni Jana III Sobieskiego. Znajdował się w zbiorach Radziwiłłów w Nieświeżu, następnie został zarekwirowany przez Rosjan. Rewindykowany z Ermitażu (Lenz B.15), w roku 1939 był ewakuowany do Kanady, został zwrócony w 1961 roku.

Opracowanie: Krzysztof Czyżewski (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Koncerz z pochwą

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: