Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 7517
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Szyszak husarski to typ hełmu używanego powszechnie w oddziałach polskiej jazdy husarskiej, podobny do zachodnioeuropejskich pappenheimerów. Występował w kilku odmianach: ze sterczynką na szczycie, z wysokim grzebieniem albo z wachlarzowatymi skrzydłami na dzwonie.

Więcej

Główną część hełmu, czyli dzwon – w kształcie półkulistym, zwieńczono rozetą z guzem. Po bokach dzwonu zamocowano skrzydła z rozchodzącymi się promieniście żeberkami i sercowatymi wycięciami. Daszek o trójkątnym wykroju ma wycięcie na osłaniający część twarzy nosal z liściastym zakończeniem w obsadzie i motylkową śrubą. Hełm wyposażono w czterofolgowy nakarczek i policzki z otworami słuchowymi w kształcie serca.
Szyszak husarski to typ hełmu używanego powszechnie w oddziałach polskiej jazdy husarskiej, podobny do zachodnioeuropejskich pappenheimerów. Zazwyczaj zdobiony analogicznie jak zbroja husarska – lamówkami i aplikacjami z mosiądzu puncowanego w ornamenty geometryczne. Występował w kilku odmianach: ze sterczynką na szczycie, z wysokim grzebieniem albo z wachlarzowatymi skrzydłami na dzwonie (ten ostatni typ był popularny w 1. poł. XVIII wieku, za panowania dynastii saskiej).

Opracowanie: Krzysztof Czyżewski (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szyszak husarski

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: