Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3712
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Broń o charakterze wybitnie dekoracyjnym i reprezentacyjnym jest trudna do jednoznacznej kwalifikacji. Głownię, uważaną za dzieło lwowskich Ormian, można wiązać z okresem panowania Jana III Sobieskiego. Antykizująca oprawa musiała powstać dużo później, o czym świadczy ornament rokokowy.

Więcej

Szabla o szerokiej, lekko zakrzywionej głowni. Na awersie znajduje się nabijana złotem dekoracja w układzie sieciowym: kończyste pola utworzone z długich liści wypełnia gęsto drobna wić z listkami oraz rozetki z turkusami i almandynami. Rękojeść złocona z głowicą w kształcie głowy orła. Szabla ma krzyżowy jelec z ramionami zakręconymi silnie ku dołowi, z ornamentem rokokowym pośrodku awersu i bogatą kameryzacją. Drewniana pochwa ze srebrnymi złoconymi okuciami: szyjką, trzewikiem oraz parą ryfek z motywami rocaille wysadzanymi koralami, została oklejona niebieskim aksamitem dekorowanym złotym haftem.
Głownię, uważaną za dzieło lwowskich Ormian, można wiązać z okresem panowania Jana III Sobieskiego. Antykizująca oprawa musiała powstać dużo później, o czym świadczy ornament rokokowy. Broń o charakterze wybitnie dekoracyjnym i reprezentacyjnym jest trudna do jednoznacznej kwalifikacji (głownia prawie prosta, jak w pałaszu, i szeroka, jak w tasaku, natomiast oprawa szablowa). Szabla pochodzi prawdopodobnie ze zbrojowni Jana III Sobieskiego w Żółkwi. Od roku 1740,  jako część spuścizny po Sobieskich, znajdowała się w zbiorach Michała Radziwiłła. Zrabowana w 1813 roku przez Rosjan w Nieświeżu, trafiła do carskiej kolekcji w Carskim Siole, a następnie od roku 1880 znajdowała się w Ermitażu w Petersburgu (A 277), skąd w roku 1924 została rewindykowana na mocy układu ryskiego.

Opracowanie: Krzysztof Czyżewski (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szabla z pochwą

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: