Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3713
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Obraz, niewątpliwie jeden z piękniejszych i ciekawszych – także od strony ikonograficznej – w oeuvre Dossa, został namalowany dla księcia Ferrary Alfonsa I d’Este. Artysta zaczerpnął temat z dialogu bóstw, zamieszczonego w Virtus, dziele Leone Battisty Albertiego: Cnota chce poskarżyć się na złe traktowanie przez ludzi i Fortunę, nie zostaje jednak wysłuchana przez Jowisza, który nie zamierza wchodzić w spór z Fortuną.

Więcej

Obraz przedstawia siedzącego przy sztaludze Jowisza malującego motyle. Za nim Merkury, odwrócony w kierunku nadchodzącej Cnoty, gestem nakazuje jej milczenie, by nie niepokoiła pochłoniętego pracą boga.
Artysta zaczerpnął temat z dialogu bóstw, zamieszczonego w Virtus, dziele Leone Battisty Albertiego: Cnota chce poskarżyć się na złe traktowanie przez ludzi i Fortunę, nie zostaje jednak wysłuchana przez Jowisza, który nie zamierza wchodzić w spór z Fortuną. Obraz, niewątpliwie jeden z piękniejszych i ciekawszych – także od strony ikonograficznej – w œuvre Dossa, został namalowany dla księcia Ferrary Alfonsa I d’Este. Co najmniej od roku 1659 znajdował się kolejno w zbiorach Lodovica Widmanna w Palazzo Canciano w Wenecji, w weneckiej kolekcji wdowy po Michelangelo Barbinim oraz w zbiorach wiedeńskiego malarza Daniela Penthera. Na aukcji spuścizny tego ostatniego w roku 1888 został nabyty przez Karola Lanckorońskiego i do II wojny światowej znajdował się w pałacu Lanckorońskich w Wiedniu. W 1952 roku spadkobiercy Karola Lanckorońskiego przekazali obraz wiedeńskiemu Kunsthistorisches Museum w zamian za zezwolenie na wywóz z Austrii rodzinnej kolekcji. Odzyskano go na drodze sądowej w 2000 roku.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Jowisz, Merkury i Cnota (Aurora?)” Dosso Dossiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: