Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1598
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Portret króla Zygmunta I Starego stanowi jeden z nielicznych zachowanych malowanych wizerunków władcy. Badacze przypuszczali, że był pierwowzorem portretu nad wejściem do Kaplicy Zygmuntowskiej, przypisywanego nieznanemu z nazwiska malarzowi Andrzejowi.

Więcej

Portret króla Zygmunta I Starego ukazuje króla we wnętrzu w ujęciu frontalnym, w pozie stojącej, ubranego w czerwoną szubę podbitą ciemnobrązowym futrem, z szerokim, futrzanym kołnierzem. Głowę króla nakrywa futrzana czapka. Z prawej strony, nieco w głębi, znajduje się (ukazany dość nieporadnie, w perspektywicznym skrócie) stół nakryty jasnobrązową tkaniną, na którym leży korona – atrybut władzy królewskiej. Z lewej strony przedstawienie domyka podpięta brązowa kotara.
Portret króla Zygmunta I Starego stanowi jeden z nielicznych zachowanych malowanych wizerunków władcy. Badacze przypuszczali, że był pierwowzorem portretu nad wejściem do Kaplicy Zygmuntowskiej, przypisywanego nieznanemu z nazwiska malarzowi Andrzejowi (być może identycznemu z Andrzejem Jungholczem z Bawarii), o czym świadczyć miał rachunek wystawiony temuż malarzowi za portret króla wykonany w 1546 roku. Przypuszcza się, że portret powstał na początku XVII wieku; stylistycznie nawiązuje do portretów niemieckich 3. ćwierci wieku XVI.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Obraz „Portret króla Zygmunta I Starego”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: