Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2517
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba Centaura jest znacznie pomniejszoną kopią jednej z dwu marmurowych rzeźb odnalezionych w Rzymie w 1736 roku podczas wykopalisk w willi Hadriana. Tzw. Centaury Furietti, nazwane od nazwiska ich znalazcy, Giuseppe Alessandro Furiettiego, znajdują się obecnie w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie.

Więcej

Rzeźba centaura, pół-mężczyzny, pół-konia, przedstawia młodzieńca o kręconych włosach z głową zwróconą w lewo, wyprostowanym torsem i prawą ręką uniesioną w górę. Przez lewe ramię mężczyzny przerzucony jest płaszcz. Prawa przednia noga konia jest uniesiona, ogon zarzucony na prawy bok.
Rzeźba jest znacznie pomniejszoną kopią (wysokość oryginału wynosi 156 cm) jednej z dwu marmurowych rzeźb odnalezionych w Rzymie w 1736 roku podczas wykopalisk w willi Hadriana. Tzw. centaury Furietti, nazwane od nazwiska ich znalazcy, Giuseppe Alessandro Furiettiego, znajdują się obecnie w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Wykonane najprawdopodobniej na polecenie cesarza Hadriana w latach ok. 117–138 rzeźby kapitolińskie stanowią rzymskie kopie hellenistycznych rzeźb w brązie, dłuta Aristeasa i Papiasa (takie nazwiska widnieją na plincie rzeźb Hadriana). Młody centaur (inaczej: śmiejący się centaur) uważany jest za przedstawienie słynnego ze swej mądrości centaura Chirona, nauczyciela Asklepiosa. Stanowi pendant rzeźby przedstawiającej starego centaura. Obie były często kopiowane, zwłaszcza w XVIII wieku; znane są również ich kopie pochodzące z początku XX wieku.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Młody centaur (śmiejący się centaur)”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: