Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2310
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba pochodzi z ufundowanego w 1558 roku renesansowego retabulum nieistniejącego ołtarza pw. św. Antoniego Opata w katedrze na Wawelu. Ołtarz został rozebrany w 1746 roku. Losy rzeźby do roku 1900, kiedy odnotowano ją jako własność Stanisława Larysz-Niedzielskiego w Śledziejowicach, pozostają nieznane.

Więcej

Rzeźba przedstawia stojącą postać świętego, z pochyloną głową i lekko ugiętą lewą nogą, który trzyma w lewej ręce księgę. Święty jest ubrany w długi habit przepasany sznurem i płaszcz, którego poła odrzucona jest na prawe ramię. Jego twarz okala broda, głowę okrywa kaptur. U stóp postaci widzimy fragment zwierzęcia (zapewne świnię). Rzeźba pochodzi z ufundowanego w 1558 roku renesansowego nieistniejącego retabulum pw. św. Antoniego Opata w katedrze na Wawelu. Wygląd ołtarza jest znany z opisów w wizytacjach biskupich z XVII i XVIII wieku. Rzeźba św. Antoniego znajdowała się z prawej strony retabulum, w niszy flankowanej kolumienkami. Ołtarz został rozebrany w 1746 roku. Losy rzeźby do roku 1900, kiedy odnotowano ją jako własność Stanisława Larysz-Niedzielskiego w Śledziejowicach, pozostają nieznane.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

 

 

Mniej

Rzeźba „Św. Antoni Opat”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: