Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania replika? rzeźby z 2. ćw. XIV w.
- Miejsce powstania nieznane
- Miejsce znalezienia Polska?
- Wymiary wysokość: 70 cm, cokół – 6,3 cm, szerokość: 25,5 cm, cokół – 19,8 cm, głębokość: 13,5 cm, cokół – 14,7 cm
- Numer inwentarzowy ZKWawel 8528
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność w magazynie
- Tematy religijność, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, polichromowanie
- Materiał drewno
- Data pozyskania 2001, dar Krystyny Czapskiej z Krakowa
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi sztuka sakralna , średniowiecze , rzeźba , 3D plus , Matka Boska z Dzieciątkiem , Matka Boska , 3D , katolicyzm , WMM Plus , domena publiczna
Rzeźba ukazuje Madonnę w lekkim kontrapoście z głową pochyloną na prawe ramię, która trzyma na prawej ręce ukazane frontalnie Dzieciątko. Figura wydrążona w środku, najprawdopodobniej była przeznaczona do umocowania w niszy retabulum ołtarzowego.
Więcej Rzeźba ukazuje Madonnę w lekkim kontrapoście z głową pochyloną na prawe ramię, która trzyma na prawej ręce ukazane frontalnie Dzieciątko. Ślady pierwotnej polichromii, widoczne jedynie w załamaniach fałd, sugerują niegdyś czerwoną barwę sukni i niebieską – płaszcza. Widoczna na głowie korona została dodana później. Dzieciątko ubrane jest w długą, zakrywającą nogi, czerwoną sukienkę. Figura wydrążona w środku, najprawdopodobniej była przeznaczona do umocowania w niszy retabulum ołtarzowego.
Rzeźba powtarza typ i formę otoczonej kultem rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Altötting w Bawarii, datowanej na około 1330 rok, różni się jednak ujęciem twarzy Madonny oraz modelunkiem szat. Korona, prawa ręka i cokół są wtórne.
Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: