Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3907
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fabryka artystycznych odlewów metalowych, założona w Królestwie Polskim, w Warszawie, przez pochodzącego z Prus Karola Fryderyka Mintera, zasłynęła z wyprodukowanej w latach 1845–1879 salonowej galanterii o patriotycznym wydźwięku, tak zwanych pamiątek krajowych. Do serii tej należał zespół dwudziestu jeden pomników władców Polski, w tym szesnaście zminiaturyzowanych kopii nagrobków królewskich i książęcych, a wśród nich dziewięć nagrobków królewskich z Wawelu.

Więcej

Zminiaturyzowana kopia marmurowego sarkofagu Kazimierza Jagiellończyka (zm. 1492) ufundowanego przez królową Elżbietę Rakuszankę w latach 1492–1494, wykonanego przez Wita Stwosza przy udziale Jorga Hubera.
Sarkofag w formie tumby, z leżącą na wieku postacią zmarłego króla w stroju koronacyjnym. U stóp zmarłego stoją wspięte na tylnych łapach dwa lwy trzymające tarcze z herbami Habsburgów i Polski, a pomiędzy nimi znajduje się tarcza z herbem Jagiellonów. Na dłuższych bokach widoczne są pary płaczków z herbami Litwy, Ziemi Dobrzyńskiej i Ziemi Kujawskiej, na krótszych – z herbem Polski.
Fabryka artystycznych odlewów metalowych, założona w Królestwie Polskim, w Warszawie, przez pochodzącego z Prus, wykształconego w Kopenhadze i Berlinie Karola Fryderyka Mintera, zasłynęła z wyprodukowanej w latach 1845–1879 salonowej galanterii o patriotycznym wydźwięku, tak zwanych pamiątek krajowych. Do serii tej należał zespół dwudziestu jeden pomników władców Polski, w tym szesnaście zminiaturyzowanych kopii nagrobków królewskich i książęcych, a wśród nich dziewięć nagrobków królewskich z Wawelu: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Anny Jagiellonki.
Inicjatorem serii miniatur grobowców królów z katedry krakowskiej, zaprojektowanych w formie szkatułek, był wybitny starożytnik polski z XIX wieku, inwentaryzator zabytków, heraldyk i wydawca źródeł, Kazimierz Stronczyński, który w roku 1843 ogłosił w prasie przedpłatę na ich odlewy. On także wykonał ich rysunkowe projekty, a następnie woskowe modele, według których warszawski rzeźbiarz Wojciech Święcki zrobił modele gipsowe dla form na odlewy w brązie lub cynku. Miniatura sarkofagu Kazimierza Jagiellończyka, jest jedną z sześciu Minterowskich reprodukcji nagrobków królewskich z katedry na Wawelu, znajdujących się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Opracowanie: Anna Petrus (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Miniatura sarkofagu Kazimierza Jagiellończyka z kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: