Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1381
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Cylindryczna flasza, zamykana zakrętką zaopatrzoną w uchwyt (antabę), bogato dekorowana plastycznym ornamentem roślinno-figuralnym. Naczynie służyło do przechowywania zamorskich, drogich przypraw i – jako przedmiot luksusu – było bogato dekorowane przez mistrza sztuki miedzienniczej.

Więcej

Cylindryczna flasza, zamykana zakrętką zaopatrzoną w uchwyt (antabę), bogato dekorowana plastycznym ornamentem roślinno-figuralnym złożonym ze zwojów akantu i przedstawień zwierząt: psa, lwa, kozła, pantery i jelenia u dołu, oraz ptaków: dudka, szpaka, kosa, kruka i orła powyżej. Przy dolnym brzegu widoczne są elementy ornamentu małżowinowego. Na przesklepieniu płaszcza znajduje się rozeta o sześciu zróżnicowanych płatkach. Nakrętka jest wypukła, pokryta falistą kryzą i ozdobiona pierścieniami z półwałków, akantowych palmet oraz laurowego wieńca.
Naczynie służyło do przechowywania zamorskich, drogich przypraw i – jako przedmiot luksusu – było bogato dekorowane przez mistrza sztuki miedzienniczej. Podobne flasze w XVII wieku, w mniejszych rozmiarach, wykonywano ze srebra lub odlewano w cynie. Rysunek zwierząt, szczególnie ptaków, należy wiązać z wzorami graficznymi najpewniej niderlandzkich miedziorytów, które za pomocą druku były osiągalne w całej Europie. Plastyka dekoracji flaszy przypomina motywy zdobnicze kurdybanów, które w 2. połowie XVII wieku były produkowane w Holandii, a reklamowane za pomocą rycin docierały także do Polski. Cieszyły się powodzeniem w Prusach Królewskich; wzorowali się na nich kurdybannicy gdańscy.

Opracowanie: Anna Petrus (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Flasza na korzenie

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: