Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Antoni Madeyski
- Czas powstania 1900–1902
- Miejsce powstania Rzym
- Wymiary wysokość: 30 cm, szerokość: 61,5 cm, głębokość: 31,6 cm
- Oznaczenie autorskie sygnatura autora na wieku Ant. Madeyski Rzym
- Numer inwentarzowy ZKWawel 8326
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność w magazynie
- Tematy władza, religijność, wyrzeźbione, śmierć
- Technika szlifowanie, odlewanie, cyzelowanie, srebrzenie, kamieniarka
- Materiał brąz, marmur włoski
- Data pozyskania 1996, zakup
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi grób , model , katedra wawelska , królowa Jadwiga , rzeźba , 3D , WMM Plus , domena publiczna
Replika w brązie powstałego w listopadzie 1900 roku ostatecznego wariantu modelu sarkofagu królowej Jadwigi (zm. 1399), który dla katedry wawelskiej w roku 1902 w Rzymie zrealizował Antoni Madeyski.
Więcej Replika w brązie powstałego w listopadzie 1900 roku ostatecznego wariantu modelu sarkofagu królowej Jadwigi (zm. 1399), który dla katedry wawelskiej w roku 1902 w Rzymie zrealizował Antoni Madeyski. Inicjatorem, zleceniodawcą i fundatorem sarkofagu był Karol Lanckoroński. Jego życzeniem było, aby sarkofag wykonano w białym marmurze, w stylu wczesnego renesansu włoskiego, na wzór sarkofagu Ilarii del Carretto w Lukce autorstwa Jacopa della Quercia.
Sarkofag w formie tumby, z figurą zmarłej królowej na wieku, u stóp której umieszczono symbolizującego wierność śpiącego psa. Klasyczny modelunek twarzy wzorowany jest na rysach Wandy Petrażyckiej. Boki sarkofagu u góry ozdobiono fryzem z motywem Orła Białego. Na krótszych bokach znajdują się tarcze z herbami: od strony nóg – Pogoń Litewska; od strony głowy – dwupolowy herb węgierskich Andegawenów (lilie andegaweńskie i cztery rzeki Węgier). Na ściętej krawędzi wieka umieszczono napis o kroju liter wzorowanym na gotyckiej majuskule, który powtórzono na dłuższych bokach: „HEDVIGIS.REGINA.POLONIAE”; przy głowie: „OB.A.D.1399”; przy nogach: „NAT.A.D.1371” (data ta na sarkofagu w katedrze została w roku 1949 przekuta na 1374). Wawelski model z brązu w 1929 roku został wystawiony na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, podczas której Antoni Madeyski za dorobek artystyczny został odznaczony złotym medalem.
Opracowanie: Anna Petrus (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: