Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3944
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba ukazuje postać króla, stojącego w kontrapoście, zwróconego nieznacznie w lewo. Powtarza – z pewnymi modyfikacjami – formę wyrzeźbionego z marmuru węgierskiego posągu św. Zygmunta, umieszczonego w prawej niszy w ścianie południowej (tzw. tronowej) Kaplicy Zygmuntowskiej.

Więcej

Rzeźba ukazuje postać króla, stojącego w kontrapoście, zwróconego nieznacznie w lewo. Jego twarz okala długa broda; na głowie widnieje korona. Król, ubrany w płytową, maksymiliańską zbroję, podtrzymuje prawą ręką przerzucony przez lewe ramię płaszcz, spod którego widoczny jest długi miecz. W lewej dłoni trzyma jabłko królewskie.
Rzeźba powtarza – z pewnymi modyfikacjami – formę wyrzeźbionego z marmuru węgierskiego posągu św. Zygmunta, umieszczonego w prawej niszy w ścianie południowej (tzw. tronowej) Kaplicy Zygmuntowskiej. Wraz z posągiem Judyty była zapewne pierwotnie ustawiona na zewnątrz kaplicy – na jednym z narożników dachu, być może południowo-zachodnim. Niewykluczone bowiem, że do tego posągu należy odnieść umowę zawartą w lutym 1529 roku przez Seweryna Bonera z Bartłomiejem Berreccim na wykonanie figur Dawida i Judyty, przeznaczonych do umieszczenia na zewnątrz królewskiego mauzoleum. W zespole rzeźb z Grodziska figura uchodziła za posąg przedstawiający księcia Henryka Brodatego.

Opracowanie: dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Król Dawid”?

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: