Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor wg modelu Johanna Jakoba Irmingera
- Czas powstania ok. 1724
- Miejsce powstania Miśnia, Saksonia
- Wymiary wysokość: 16,5 cm, średnica: podstawa: 7,3 cm
- Oznaczenie autorskie na spodzie malowane podszkliwnie kobaltem skrzyżowane miecze
- Numer inwentarzowy ZKWawel 6081/1-2
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność Sień Saska
- Tematy życie codzienne, wokół stołu
- Technika wyciskanie w formie, wypalanie, szkliwienie, malowanie naszkliwne
- Materiał porcelana
- Data pozyskania 1974, zakup
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi ceramika , Miśnia , naczynie , ornament , 3D , przechowywanie , WMM Plus , domena publiczna
Powszechna w całej Europie wieku XVII i XVIII moda na zażywanie tabaki spowodowała wykształcenie się odrębnej kategorii naczyń. Do sprzedawania tabaki służyły majolikowe wazy apteczne, do przechowywania – różnego rodzaju puszki, a do zażywania – rozmaite formy tabakierek, także porcelanowych.
Więcej Puszka o ścianach stożkowato rozszerzających się ku górze, z lekko wyodrębnioną stopą i spłaszczoną nakrywką z uchwytem w kształcie gałki. Wokół podstawy i na nakrywie umieszczono plastyczne fryzy z liści akantu. Na ściankach znajdują się dwa malowane wieloboczne pola, z barwnymi scenami kupieckimi w pejzażu portowym, ujęte w złote ramki, wzbogacone metalicznym lustrem, czerwienią i purpurą. Miniatury obramowano ornamentem z gałązek „indyjskich” kwiatów. Krawędzi wylewu zostały ozdobione malowaną złotą koronką. Na nakrywce w kolistym medalionie widnieją dwie małe scenki portowe. Plastyczne liście akantu zostały podkreślone złotem, natomiast uchwyt jest złocony w całości. Ponad stopą i na krawędzi nakrywy również znajduje się szeroki złoty pas.
Powszechna w całej Europie wieku XVII i XVIII moda na zażywanie tabaki spowodowała wykształcenie się odrębnej kategorii naczyń. Do sprzedawania tabaki służyły majolikowe wazy apteczne, do przechowywania – różnego rodzaju puszki, a do zażywania – rozmaite formy tabakierek, także porcelanowych. Znakomity opis modnych form tabakierek zamieścił w Opisie obyczajów za panowania Augusta III Jędrzej Kitowicz.
Opracowanie: Dorota Gabryś (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: