Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania ok. 1760
- Miejsce powstania Miśnia, Saksonia
- Wymiary wysokość: 10 cm, szerokość: 6,4 cm
- Numer inwentarzowy ZKWawel 5169/1-2
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność Sień Saska
- Tematy życie codzienne, wokół stołu
- Technika wyciskanie w formie, wypalanie, szkliwienie, malowanie naszkliwne
- Materiał porcelana
- Data pozyskania 1966, dar
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi ceramika , Miśnia , naczynie , serwis , ornament , 3D plus , 3D , przechowywanie , WMM Plus , domena publiczna
Wraz z rozpowszechnieniem mody na picie zamorskich napojów, takich jak kawa, herbata i czekolada, europejskie manufaktury opracowywały niezbędne naczynia. Początkowo wzorowano je na znanych formach chińskich czy japońskich, jednak stopniowo modele zyskiwały nowe, nieznane na Wschodzie, kształty.
Więcej Czworoboczna puszka o zaokrąglonych ramionach, z nakładaną okrągłą nakrywką zwieńczoną pączkiem kwiatu. Na korpusie i nakrywce znajduje się reliefowy ornament typu Neubrandenstein. Dekoracja malarska w stylu malarstwa Jeana-Antoine’a Watteau przedstawia postacie w rokokowych strojach pomiędzy kwiatowymi pergolami. Dekorację uzupełniają drobne gałązki kwiatowe.
Wraz z rozpowszechnieniem mody na picie zamorskich napojów, takich jak kawa, herbata i czekolada, europejskie manufaktury opracowywały niezbędne naczynia. Początkowo wzorowano je na znanych formach chińskich czy japońskich, jednak stopniowo modele zyskiwały nowe, nieznane na Wschodzie, kształty: filiżanki otrzymały uszka, powstały wysokie, wąskie dzbanki czy puszki o formach nawiązujących do wcześniejszych naczyń srebrnych. W miśnieńskiej dekoracji malarskiej od lat 50. XVIII wieku często wykorzystywano motywy francuskiego malarstwa rokokowego. Pierwszym serwisem z tego typu dekoracją, zwaną „zielonym Watteau”, był serwis toaletowy ofiarowany przez Augusta III córce Marii Amalii Krystynie, królowej Neapolu i Sycylii. Serwis ten został wysłany z Drezna do Neapolu w listopadzie 1747 roku.
Opracowanie: Dorota Gabryś (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: