Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor wg modelu Friedricha Eliasa Meyera
- Czas powstania ok. 1760
- Miejsce powstania Miśnia, Saksonia
- Wymiary wysokość: 13,8 cm
- Numer inwentarzowy ZKWawel 5110
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność Sień Saska
- Tematy życie codzienne, wokół stołu, wyrzeźbione
- Technika wyciskanie w formie, wypalanie, szkliwienie, malowanie naszkliwne
- Materiał porcelana
- Data pozyskania 1966, dar
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi ceramika , Miśnia , 3D plus , 3D , WMM Plus , kobieta , domena publiczna
Około połowy XVIII wieku modne stało się zastawianie stołów z okazji największych uroczystości porcelanowymi figurami tworzącymi bogate programy ikonograficzne. Na całej długości stołu, obok srebrnych i porcelanowych naczyń na lustrzanej tafli lub barwionym piasku komponowano wielopostaciowe dekoracje w formie ogrodowych szpalerów, ulicy czy pałacowej galerii.
Więcej Figurka przedstawia kobietę niosącą na rękach łaciatego psa, ubraną w fałdzistą różową suknię z dużym dekoltem, rozpięty zielony surdut i małą czapkę z daszkiem, w żółtych trzewikach na nogach. Kobieta niesie zarzuconą na plecach torbę myśliwską i strzelbę. Postać stoi na cokoliku z dekoracją ornamentem rocaille i plastycznymi liśćmi.
Około połowy XVIII wieku modne stało się zastawianie stołów z okazji największych uroczystości porcelanowymi figurami tworzącymi bogate programy ikonograficzne. Na całej długości stołu, obok srebrnych i porcelanowych naczyń na lustrzanej tafli lub barwionym piasku komponowano wielopostaciowe dekoracje w formie ogrodowych szpalerów, ulicy czy pałacowej galerii. Wzorem dla drobnej plastyki były sceny z życia dworu, stąd liczne przedstawienia dam w szerokich krynolinach grających na szpinecie, miłosnych schadzek z kawalerami, ale też myśliwych, jako że polowania były jedną z ulubionych form rozrywki. Uzupełnieniem prezentowanej figurki jest postać Myśliwego zabijającego dzika.
Opracowanie: Dorota Gabryś (Zamek Królewski na Wawelu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: