Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor według kartonu artysty z kręgu Cornelisa Florisa i Cornelisa Bosa
- Czas powstania ok. 1555
- Miejsce powstania Bruksela, Flandria
- Wymiary wysokość: 109 cm, szerokość: 250 cm
- Oznaczenie autorskie w prawym górnym rogu oznaczenie: N°IA
- Numer inwentarzowy ZKWawel 65
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Dostępność w magazynie
- Tematy władza, natura
- Technika tkanie
- Materiał wełna, jedwab, nić srebrna, nić złota
- Kolekcjoner kolekcja króla Zygmunta Augusta
- Prawa do obiektu Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, 2015
- Tagi Wawel , renesans , herb , król , zwierzęta , rośliny , domena publiczna
Jeden z szesnastu arrasów nad drzwi i okna, z herbami obu części Rzeczypospolitej. Były one odpowiednikami dużych tapiserii herbowych i miały za zadanie wypełniać zamek motywami heraldycznymi o znaczeniu państwowym. Ich format dostosowano do architektury wawelskiej rezydencji. Realizowały one program kompletnego ozdobienia reprezentacyjnych komnat tej siedziby brukselskimi tapiseriami.
WięcejJeden z szesnastu arrasów nad drzwi i okna, z herbami obu części Rzeczypospolitej. Były one odpowiednikami dużych tapiserii herbowych i miały za zadanie wypełniać zamek motywami heraldycznymi o znaczeniu państwowym. Ich format dostosowano do architektury wawelskiej rezydencji. Realizowały one program kompletnego ozdobienia reprezentacyjnych komnat tej siedziby brukselskimi tapiseriami.
W tkaninie naddrzwiowej (przeznaczonej do umieszczenia nad portalem), zamkniętej u góry łukiem, w centralnym miejscu umieszczono zwieńczony koroną zamkniętą herb Polski (Orzeł Biały z inicjałami SA na piersi) na tle rozległego krajobrazu.
Tło pejzażowe przysłaniają dwie wielkie girlandy z owoców i liści, podtrzymywane w środku i na końcach przez lwie maski. Po bokach tarczy herbowej usytuowano zwierzęta: po lewej bóbr z węgorzem w pysku niosący zdobycz swoim młodym, po prawej jeżozwierz. Wzory perfekcyjnie odtworzonych czworonogów dostarczyli tu najpewniej ci sami projektanci, którzy malowali kartony werdiur z kolekcji polskiego króla.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: