Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XX w.
- Miejsce powstania znaleziony w Jodłówce k. Tuchowa
- Wymiary wysokość: 54 x 63 x 50 cm
- Numer inwentarzowy MP 145
- Muzeum Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
- Tematy natura, śmierć
- Technika dermoplast
- Data pozyskania 25 stycznia 1977
- Prawa do obiektu Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi 3D , natura , audiodeskrypcja , śmierć , zwierzęta , domena publiczna
Gadożer — Circaetus gallicus (Gmelin, 1788) jest ptakiem drapieżnym z rodziny szponiastych. Jego obecność w muzeum zawdzięczamy niezwykle ciekawej, choć tragicznej historii. Ptak ten został znaleziony w okolicach Brzanki (szczyt w zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego k. miejscowości Tuchów).
Więcej Gadożer — Circaetus gallicus (Gmelin, 1788) jest ptakiem drapieżnym z rodziny szponiastych. Żywi się różnymi gatunkami gadów, przede wszystkim wężami. Okazjonalnie poluje na płazy i małe ssaki. W Polsce występuje bardzo rzadko — można go spotkać w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim, sporadycznie w innych regionach. Liczbę gniazdujących par tego stepowego gatunku określa się na około 10 (w południowo-wschodniej części kraju). Związany jest z siedliskami charakteryzującymi się niewielkim stopniem zmian antropogenicznych (na niżu obszary torfowiskowe, w górach drzewostany dolnoreglowe w sąsiedztwie terenów podmokłych). To jeden z najrzadziej występujących w Polsce ptaków z rzędu szponiastych.
Obiekt prezentowany w kolekcji muzeum w Ciężkowicach został zakonserwowany jako dermoplast.
Obecność gadożera w muzeum zawdzięczamy niezwykle ciekawej, choć tragicznej historii. Ptak ten został znaleziony w okolicach Brzanki (szczyt w zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego k. miejscowości Tuchów). Ponieważ dr Włodzimierz Tomek, ówczesny leśniczy w Ciężkowicach i ornitolog, był powszechnie znany jako opiekun chorych ptaków, gadożer został przywieziony do jego domu. Choć dużych rozmiarów, jeszcze niedojrzały ptak był prawdopodobnie poraniony przez innego przedstawiciela szponiastych. Przez pierwszy tydzień dr Tomek miał spory problem z oznaczeniem gatunku ze względu na młodociane upierzenie osobnika i fakt, że gadożery bardzo rzadko występują w tej części kraju. Decydujący przy identyfikacji okazał się cytrynowy kolor oczu, typowy dla gadożera. Na początku pojawiły się również problemy z karmieniem pacjenta. Pierwszym posiłkiem kuracjusza była noga zająca, którą opiekun musiał wyciągać w całości z przełyku ptaka, nieprzystosowanego (jak inne duże szponiaste) do dzielenia pokarmu dziobem. Doktor nie zdecydował się na zbieranie żab i węży (należących do typowego menu tego gatunku) — posiłki były krojone i podawane w drobnych kawałkach. Po jakimś czasie wyleczony gadożer był gotowy do wypuszczenia na wolność. Niestety stał się słynny i telewizja zgłosiła chęć nakręcenia reportażu o kuracji oraz uwolnieniu rzadkiego gatunku. Podczas nagrania, gdy włączono kamerę i silny reflektor, gadożer zemdlał ze stresu i nie udało się nakręcić żadnych zdjęć. Co gorsza przestał w ogóle jeść i po dwóch tygodniach padł. W tak tragicznych okolicznościach stał się częścią kolekcji.
Opracowanie: Wojciech Sanek (Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: