Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XX w.
- Wymiary wysokość: 30,5 x 19 x 12 cm
- Numer inwentarzowy MP 007
- Muzeum Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
- Tematy natura, śmierć
- Technika dermoplast
- Data pozyskania pozyskana w Kipsznej 5 września 1952 r. przez dr. W. Tomka
- Prawa do obiektu Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi 3D , natura , zwierzęta , 3D plus , domena publiczna
Kraska (Coracias garrulus Linné, 1758 r.) to jeden z najrzadszych i najpiękniej ubarwionych ptaków w Polsce. Jest ptakiem owadożernym, wyspecjalizowanym w polowaniu na duże owady, np. chrząszcze. W naszym kraju zamieszkuje suche i ciepłe siedliska w urozmaiconym krajobrazie, z ugorami, łąkami i niewielką powierzchnią gruntów ornych, wśród których rosną pojedyncze, stare drzewa.
Więcej Kraska (Coracias garrulus Linné, 1758 r.) to jeden z najrzadszych i najpiękniej ubarwionych ptaków w Polsce. Jest ptakiem owadożernym, wyspecjalizowanym w polowaniu na duże owady, np. chrząszcze. W naszym kraju zamieszkuje suche i ciepłe siedliska w urozmaiconym krajobrazie, z ugorami, łąkami i niewielką powierzchnią gruntów ornych, wśród których rosną pojedyncze, stare drzewa. Nie spotkamy jej wewnątrz dużych kompleksów leśnych, lubi natomiast wiejskie zagrody i sąsiedztwo domostw. W Polsce występuje w izolowanych populacjach na wschodzie kraju (m.in. Kurpie, Mazury, Lubelszczyzna). W Małopolsce obecnie nie gniazduje.
Niestety ten niezwykle piękny ptak jest coraz rzadszy. W Polsce liczebność populacji szacuje się na około 100 par lęgowych. W Europie Zachodniej w l. 60. i 70. XX wieku zmniejszanie się liczby tych ptaków kojarzono ze stosowaniem pestycydów. U nas jednak nie brakuje owadów, którymi żywi się kraska, nie brakuje również miejsc do gniazdowania, dlatego nie do końca wiadomo, co jest przyczyną regresu tego gatunku. Jedna z hipotez mówi, że kurczą się siedliska w centrum populacji lęgowej (Ukraina i zachodnia Rosja) — zachodzące tam zmiany w krajobrazie są bardzo głębokie i niekorzystne dla tych ptaków.
Pomimo braku pewności, co jest bezpośrednią przyczyną wymierania kraski, na pewno trzeba przeciwdziałać innym zjawiskom, które pogłębiają ten proces. Należałoby przede wszystkim przeciwdziałać wycince starych i dziuplastych drzew, zwiększyć udział starodrzewu gatunków liściastych w lasach, wspomagać (finansowo) tradycyjne, czyli ekstensywne metody uprawy roli, a w miejscach, gdzie gniazdują kraski, ograniczyć liczbę kun. Szacuje się, że jeżeli utrzyma się dotychczasowe tępo zmniejszania liczebności kraski, to w naszym kraju gatunek ten zniknie w ciągu 10 lat.
Okaz został pozyskany w Kipsznej w 1952 roku (powiat tarnowski, Małopolska) przez dr. Włodzimierza Tomka. Obiekt zakonserwowany jako dermoplast.
Opracowanie: Wojciech Sanek (Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: